Šéfa závodů F1 stál kontroverzní boj o titul mezi Verstappenem a Hamiltonem místo

ČTK ČTK
17. 2. 2022 15:01
Ředitel závodů formule 1 Michael Masi, jenž čelil kritice za ovlivnění boje o titul mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem v loňské závěrečné Grand Prix Abú Zabí, ve funkci končí.
Max Verstappen se raduje z vítězství v Abú Zábí a titulu mistra světa formule 1 za rok 2021
Max Verstappen se raduje z vítězství v Abú Zábí a titulu mistra světa formule 1 za rok 2021 | Foto: Reuters

Informovala o tom ve čtvrtek na svém webu Mezinárodní automobilová federace FIA, podle níž dostal australský funkcionář nabídku působit v organizaci na jiné pozici. Jeho nástupci se stanou Niels Wittich a Eduardo Freitas, kteří se budou střídat.

"Na základě závěrů z podrobné analýzy událostí poslední Velké ceny Abú Zabí F1 a ze sezony 2021 jsem navrhl důkladnou reformu organizace, která rozhoduje o vedení závodu. Generální ředitel F1 a šéfové týmů tento krok jednomyslně podpořili," uvedl prezident FIA Muhammad Sulajím.

"Michaelu Masimu, který tři roky vykonával velmi náročnou práci ředitele závodů formule 1 po Charliem Whitingovi, bude nabídnuta nová pozice ve FIA," doplnil Sulajím.

Čtyřiačtyřicetiletý Masi se stal terčem kritiky za to, že v závěru GP Abú Zabí ovlivnil svými kontroverzními verdikty boj o titul. Po nehodě Nicolase Latifiho a vyjetí zpomalovacího vozu dovolil jezdcům o kolo zpět, kteří byli mezi vedoucím Hamiltonem a druhým Verstappenem, safety car předjet. Ostatní jezdci však tuto možnost nedostali.

Aniž by pak Masi čekal, až se vozy zařadí na konec startovního roštu, v posledním kole závod urychleně restartoval. Zvýhodněný nizozemský jezdec Verstappen z Red Bullu pak díky čerstvějším pneumatikám svého rivala předjel a získal první titul v kariéře. Mercedes proti rozhodnutí po závodě protestoval, ale neuspěl.

Sulajím představil také další změny v řízení závodu. Vedle zavedení tzv. VRC (Virtual Race Control), jež bude pomáhat řediteli závodu ze sídla FIA a má být určitou formou videorozhodčího z fotbalu, nebudou již moci týmy kvůli vyvíjení tlaku v průběhu závodu kontaktovat ředitele napřímo.

"Nadále ale bude možné klást řediteli otázky podle jasně definovaného procesu," uvedl Sulajím. Před začátkem sezony by měla přijít další změna pravidel ohledně nasazení zpomalovacího vozu.

První z Masiho nástupců Portugalec Freitas působil v minulosti ve vytrvalostních podnicích mistrovství světa. Němec Wittich dosud řídil závody šampionátu cestovních vozů DTM. Pomáhat jim bude Herbie Blash, dlouholetý spolupracovník bývalého ředitele závodů Charlieho Whitinga.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy