Mercedes hledá pilota F1 také inzerátem. Novým favoritem je Bottas

Radek Vičík Radek Vičík
13. 12. 2016 12:04
Šéfové stále formule 1 Mercedes mají těžký úkol: nahradit letošního mistra světa. V prosinci je výběr volných pilotů omezený, hvězdy jsou už dávno pod smlouvou. Případný zájemce tak musí vedle platu jezdce ještě "odškodnit" dosavadní tým tučným odstupným.
Valtteri Bottas je podle BBC na prvním místě seznamu jezdců, kteří by mohli u Mercedesu nahradit Nica Rosberga.
Valtteri Bottas je podle BBC na prvním místě seznamu jezdců, kteří by mohli u Mercedesu nahradit Nica Rosberga. | Foto: Reuters

Praha, Brackley - Tým formule 1 Mercedes pokračuje v intenzivním hledání náhrady za mistra světa Nica Rosberga, který pouhých pět dní po zisku titulu náhle oznámil konec kariéry. A nemá moc času, pokud chce splnit lhůtu,kterou vyhlásil výkonný šéf Toto Wolff - konec letošního roku.

Mercedes byl Němcovým rozhodnutím skutečně zaskočený a až po několika dnech se jeho výkonný i nevýkonný šéf vzpamatovali natolik, aby začali se skutečným "konkurzem" na uvolněné místo. Zájemců by bylo asi víc než dost, jenže prosinec je pro obsazení prázdné sedačky hodně špatný termín. Moc dobrých jezdců bez smlouvy tou dobou k mání není. A ty se smlouvou jsou patřičně drazí.

Pilot formule 1 na inzerát

Mercedes šel dokonce tak daleko, že si v britském časopise Autosport objednal regulérní pracovní inzerát na místo pilota F1. Na kolik je to výraz zoufalství dua Wolff,  Niki Lauda, nebo jen PR tah Mercedesu, toť otázka...

Inzerát Mercedesu v Autosportu:

Jako první "velké" jméno se už krátce po Rosbergově abdikaci objevil Fernando Alonso. Španělova frustrace z mizerných motorů Honda je všeobecně známá a v 35 letech by už rád konečně dosáhl na třetí titul mistra světa. Po Ferrari to u McLarenu zatím na vavříny také nevypadá a Stříbrné šípy by byly skvělou volbou.

Jenže Alonso se McLarenu upsal až do konce příštího roku a jak sdělil jeho manažer Flavio Briatore: "Máme smlouvu s McLarenem a hodláme ji dodržet."

Totéž "v bledě modrém" platí i o dalších mistrech světa na startovním roštu příští sezony - Sebastianu Vettelovi a Kimi Räikkönenovi z Ferrari. Boss Red Bullu Chrisitan Horner už varoval pány od Mercedesu, aby dali "ruce pryč" od jeho talentovaného dua Daniel Ricciardo, Max Verstapppen.

Bottas za slevu a Wehrleina navrch?

Nejnovějším "hitem" se stal Valtteri Bottas z Williamsu. Podle BBC je 27letý Fin momentálně na prvním místě seznamu jezdců, kteří by mohli nahradit Rosberga.

Také Bottas je pochopitelně už upsán na další rok, ale v jednání s Williamsem má Mercedes jeden velký trumf. Jako dodavatel motorů může za uvolnění pilota dát na agregáty nějakou "slevu".

BBC uvádí, že Wollf nabízí snížený nákladů za agregáty o 10 milionů eur, tedy na polovinu. A ještě navíc by "přibalil" jezdce Pascala Wehrleina (letos jel premiérovou sezonu v seriálu za Manor), který by závodil s Finovým vozem.

Pro Williams je finanční stránka věci zajímavá, ale i tato varianta má své velké úskalí. Tým by během několika týdnů rázem ztratil druhého zkušeného jezdce. Felipe Massa totiž s koncem sezony 2016 zároveň ukončil svoji kariéru v F1 a nahradil ho teprve 18letý Kanaďan Lance Stroll. Mít za volantem dva sice talentované, ale relativně nezkušené jezdce, by byl velký krok do neznáma.

Už proto, že se Williams chce v Poháru konstruktérů vrátit na čtvrté místo, které letos o 35 bodů prohrál s Force India. A každé místo v hodnocení týmů má hodnotu milionů eur.

Exodus nekončí Rosbergem

Možná tak Mercedesu opravdu "zbude" jeho odchovanec Wehrlein, nejmladší vítěz historie šampionátu cestovních vozů DTM. Byť Wolff prohlásil, že by ho raději viděl v nějakém týmu z prostředku závodního pole.

K jednomu přestupu z Mercedesu do Williams však nejspíš dojde i tak. Technický ředitel Stříbrných šípů Paddy Lowe má podle britských novinářů namířeno právě do této tradiční britské stáje a čeká se už jen na podpis smlouvy.

Pro Stříbrné šípy je to místo vychutnávání velké triumfu další díl problémové skládačky letošního roku, která začala už v Barceloně vzájemnou kolizí jeho jezdců, pokračovala stesky obhájce titulu Lewise Hamiltona na časté poruchy vozy a vyvrcholila zatím Rosbergovým náhlým odchodem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy