Mercedes hledá pilota F1 také inzerátem. Novým favoritem je Bottas

Radek Vičík Radek Vičík
13. 12. 2016 12:04
Šéfové stále formule 1 Mercedes mají těžký úkol: nahradit letošního mistra světa. V prosinci je výběr volných pilotů omezený, hvězdy jsou už dávno pod smlouvou. Případný zájemce tak musí vedle platu jezdce ještě "odškodnit" dosavadní tým tučným odstupným.
Valtteri Bottas je podle BBC na prvním místě seznamu jezdců, kteří by mohli u Mercedesu nahradit Nica Rosberga.
Valtteri Bottas je podle BBC na prvním místě seznamu jezdců, kteří by mohli u Mercedesu nahradit Nica Rosberga. | Foto: Reuters

Praha, Brackley - Tým formule 1 Mercedes pokračuje v intenzivním hledání náhrady za mistra světa Nica Rosberga, který pouhých pět dní po zisku titulu náhle oznámil konec kariéry. A nemá moc času, pokud chce splnit lhůtu,kterou vyhlásil výkonný šéf Toto Wolff - konec letošního roku.

Mercedes byl Němcovým rozhodnutím skutečně zaskočený a až po několika dnech se jeho výkonný i nevýkonný šéf vzpamatovali natolik, aby začali se skutečným "konkurzem" na uvolněné místo. Zájemců by bylo asi víc než dost, jenže prosinec je pro obsazení prázdné sedačky hodně špatný termín. Moc dobrých jezdců bez smlouvy tou dobou k mání není. A ty se smlouvou jsou patřičně drazí.

Pilot formule 1 na inzerát

Mercedes šel dokonce tak daleko, že si v britském časopise Autosport objednal regulérní pracovní inzerát na místo pilota F1. Na kolik je to výraz zoufalství dua Wolff,  Niki Lauda, nebo jen PR tah Mercedesu, toť otázka...

Inzerát Mercedesu v Autosportu:

Jako první "velké" jméno se už krátce po Rosbergově abdikaci objevil Fernando Alonso. Španělova frustrace z mizerných motorů Honda je všeobecně známá a v 35 letech by už rád konečně dosáhl na třetí titul mistra světa. Po Ferrari to u McLarenu zatím na vavříny také nevypadá a Stříbrné šípy by byly skvělou volbou.

Jenže Alonso se McLarenu upsal až do konce příštího roku a jak sdělil jeho manažer Flavio Briatore: "Máme smlouvu s McLarenem a hodláme ji dodržet."

Totéž "v bledě modrém" platí i o dalších mistrech světa na startovním roštu příští sezony - Sebastianu Vettelovi a Kimi Räikkönenovi z Ferrari. Boss Red Bullu Chrisitan Horner už varoval pány od Mercedesu, aby dali "ruce pryč" od jeho talentovaného dua Daniel Ricciardo, Max Verstapppen.

Bottas za slevu a Wehrleina navrch?

Nejnovějším "hitem" se stal Valtteri Bottas z Williamsu. Podle BBC je 27letý Fin momentálně na prvním místě seznamu jezdců, kteří by mohli nahradit Rosberga.

Také Bottas je pochopitelně už upsán na další rok, ale v jednání s Williamsem má Mercedes jeden velký trumf. Jako dodavatel motorů může za uvolnění pilota dát na agregáty nějakou "slevu".

BBC uvádí, že Wollf nabízí snížený nákladů za agregáty o 10 milionů eur, tedy na polovinu. A ještě navíc by "přibalil" jezdce Pascala Wehrleina (letos jel premiérovou sezonu v seriálu za Manor), který by závodil s Finovým vozem.

Pro Williams je finanční stránka věci zajímavá, ale i tato varianta má své velké úskalí. Tým by během několika týdnů rázem ztratil druhého zkušeného jezdce. Felipe Massa totiž s koncem sezony 2016 zároveň ukončil svoji kariéru v F1 a nahradil ho teprve 18letý Kanaďan Lance Stroll. Mít za volantem dva sice talentované, ale relativně nezkušené jezdce, by byl velký krok do neznáma.

Už proto, že se Williams chce v Poháru konstruktérů vrátit na čtvrté místo, které letos o 35 bodů prohrál s Force India. A každé místo v hodnocení týmů má hodnotu milionů eur.

Exodus nekončí Rosbergem

Možná tak Mercedesu opravdu "zbude" jeho odchovanec Wehrlein, nejmladší vítěz historie šampionátu cestovních vozů DTM. Byť Wolff prohlásil, že by ho raději viděl v nějakém týmu z prostředku závodního pole.

K jednomu přestupu z Mercedesu do Williams však nejspíš dojde i tak. Technický ředitel Stříbrných šípů Paddy Lowe má podle britských novinářů namířeno právě do této tradiční britské stáje a čeká se už jen na podpis smlouvy.

Pro Stříbrné šípy je to místo vychutnávání velké triumfu další díl problémové skládačky letošního roku, která začala už v Barceloně vzájemnou kolizí jeho jezdců, pokračovala stesky obhájce titulu Lewise Hamiltona na časté poruchy vozy a vyvrcholila zatím Rosbergovým náhlým odchodem.

 

Právě se děje

Další zprávy