Mercedes vypálil Vettelovi rybník. V Soči patří Stříbrným šípům první startovní řada

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 29. 9. 2018 15:38
Lewis Hamilton může v Soči udělat další krok k obhajobě titulu, protože v kvalifikaci za ním Sebastian Vettel na třetí pozici zaostal o čtyři desetiny.
Valtteri Bottas slaví pole position v Soči 2018.
Valtteri Bottas slaví pole position v Soči 2018. | Foto: Reuters

Soči - Kvalifikaci na nedělní Velkou cenu Ruska formule 1 vyhrál v rekordním čase Valtteri Bottas z Mercedesu. Vedle týmového kolegy se do první řady postaví vedoucí jezdec mistrovství světa Lewis Hamilton, jeho soupeř v boji o titul Sebastian Vettel z Ferrari bude na startu třetí.

Bottas si před rokem v Rusku dojel pro první z tří dosavadních vítězství v kariéře a i dnes potvrdil, že mu městský okruh v Soči svědčí. Časem 1:31,387 se postaral o nový rekord, který vylepšil o téměř dvě sekundy. Finský pilot zaznamenal šestou pole position v kariéře.

"Podařilo se mi zajet pěkné kolo, cítil jsem se dobře. Ale byl to jen první krok v závodním víkendu," řekl 29letý Fin.

První místo na startu měl v závěrečné části kvalifikace na dosah i Hamilton. Čtyřnásobný mistr světa ale v sedmé zatáčce vyjel z trati a nakonec za Bottasem zaostal o necelé dvě desetiny. Vozy Mercedesu jsou v ideální pozici udržet si neporazitelnost v Rusku, kde vyhrály všechny čtyři dosavadní Grand Prix.

"Valtterimu gratuluju - svoji práci udělal lépe. Bylo to hektické. Dvě měřená kola se mi moc nepovedla, ale aspoň mám pro závod slušnou pozici," sdělil po kvalifikaci Hamilton.

Hamilton může u břehů Černého moře udělat další krok k obhajobě titulu, protože Vettel za ním na třetí pozici zaostal o čtyři desetiny. Pilot Ferrari, který rovněž může získat pátý titul mistra světa, na druhém místě průběžného pořadí šest závodů před koncem ztrácí 40 bodů.

Výsledky kvalifikace včetně použitých směsí pneumatik:

 

Právě se děje

před 46 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy