Komentář: Trudný život konspirátorů aneb Chce Mercedes víc Hamiltona, nebo miliardu?

Radek Vičík Radek Vičík
8. 12. 2020 15:11
George Russel sice nedotáhl - vinou hloupé chyby týmu Mercedes - svou spanilou jízdu nedělním závodem v Sáchiru k senzaci, ale i tak notně zatřásl vyjednávací pozicí Lewise Hamiltona, který se Stříbrnými šípy stále nepodepsal nový kontrakt.
George Russell z Mercedesu ve VC Sáchiru formule 1 2020
George Russell z Mercedesu ve VC Sáchiru formule 1 2020 | Foto: Reuters

Nejdřív to v nedělní Velké ceně Sáchiru vypadalo na ukázkový slaďák "Jak George k prvnímu vítězství ve formuli 1 přišel".

Jenže pak následoval neméně hollywoodský zvrat a mladý Brit zaskakující u Mercedesu za "pozitivního" Hamiltona byl rád aspoň za tři body. I tak to bylo o tři víc, než (ne)získal v předchozích 36 Grand Prix za volantem Williamsu.

Konspirační hody

Místo scenáristů závod na extrémně rychlé vnější verzi bahrajnské trati zaujal milovníky konspiračních teorií.

Jen si to vezměte: stalo by se snad někdy vozu s Lewisem Hamiltonem za volantem, že by dostal špatnou sadu pneumatik, a to ještě cizí? Navíc nové gumy byly zaručeně vadné, když mu pak ještě jedna začala ucházet.

Určitě nezapomeňte tenhle post rychle sdílet, než ho smažou!

No prostě Sodoma a Gomora. Tak precizní tým, který letos (už posedmé za sebou) suverénně ovládl Pohár konstruktérů, si přece podobnou minelu nemůže dovolit. A považte, mechanici na Russelově straně garáže byli ti samí, co celou dobu slouží Hamiltonovi.

Houby nějaká chyba v rádiu. Paní, povídám vám, oni to udělali schválně! A kdo ví, jestli se přes nějaký ty internety nedomlouvali přímo s Hamiltonem.

Formule jsou světem nehod a chyb

A tak bychom mohli pokračovat. Pravda je - naštěstí - mnohem prozaičtější. Závody formule 1 jsou plné náhod, nehod a různých opomenutí. Stačí jen spočítat, kolikrát letos vyjel nějaký pilot z depa se špatně dotaženým kolem nebo jak často se spletla kalkulačka stratégů Ferrari.

Pneumatiky také ucházejí a praskají, takový Silverstone je toho důkazem už léta. V Sáchiru se jelo na podobně rychlé trati, která kladla větší nároky na jednu stranu formule.

Z byznysového hlediska Sáchir bossovi Stříbrných šípů Totovi Wolffovi jeho komplikovanou situaci neulehčil. Ba naopak.

Představte si to: stále se hádáte sedminásobným mistrem světa o tom, jestli mu dáte i další rok těch 60 milionů dolarů. Teď se do jeho vozu vůbec poprvé posadil talentovaný klučina, který bere směšných 350 tisíc, a závod skoro vyhrál.

I kdybyste Russellovi jeho výdělek ztrojnásobili, pořád podle aktuálního kurzu České národní banky ročně ušetříte přes jeden a čtvrt miliardy korun. To je v době, kdy automobilky škrtají jeden závodní program za druhým, pořádný trumf v bilaterálních jednáních Wolff-Hamilton.

Nebylo by to poprvé, co úřadující šampion pohořel s finančními nároky. Damon Hill v roce 1997 obhajoval titul v průměrném Arrowsu, protože ho Frank Williams i s požadovanou sumou z Wokingu vyhodil obloukem. Příliš chamtivému Lewisi Hamiltonovi se klidně může stát něco podobného.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 31 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy