Do Mostu zamíří zánovní monoposty formule 1. Traťový rekord je v ohrožení

Radek Vičík Radek Vičík
20. 11. 2019 16:16
Novinkou programu mosteckého autodromu bude příští rok klání zánovních monopostů formule 1 závodících pod hlavičkou Maxx Formula.
Jaguar R5 Klaase Zwaarta v boxech na Slovakia Ringu, kde už Nizozemec drží oficiální rekord trati.
Jaguar R5 Klaase Zwaarta v boxech na Slovakia Ringu, kde už Nizozemec drží oficiální rekord trati. | Foto: Radek Vičík

Při letošních testech dokázal Klaas Zwaart zajíždět s vozem Jagur R5 z roku 2004 časy kolem 1:15 minuty. Nizozemský pilot tak dosáhl neoficiálního rekordu aktuální konfigurace Autodromu Most.

Punc oficiality může dostat poslední srpnový víkend. To se šampionát Maxx Formula poprvé objeví na mostecké trati. Vozy dosahující na konci 800metrové cílové rovinky rychlosti více než 320 km/h budou jedním z řady lákadel programu evropského šampionátu tahačů na okruzích.

"Takto superrychlé speciály u nás budou závodit na novém profilu okruhu poprvé, šikana na konci cílové rovinky přibyla v roce 2008. Piloti si to během víkendu rozdají ve dvou dvacetiminutových závodech," upřesnil Jakub Krafek, obchodní manažer pro sport společnosti Autodrom Most.

Osmašedesátiletý nizozemský podnikatel Zwaart je už nyní držitelem rekordu Slovakia Ringu, který zajel letos. I na Slovensku se Maxx Formula objevila v rámci závodního víkendu ME tahačů.

V Brně rekord patří pro změnu Ingo Gerstlovi s "ef jedničkou" Toro Rosso STR1 z konkurečního šampionátu Boss GP. Právě z něj se Maxx Formula letos oddělila.

Vedle řady vozů formule 1 slibují srpnové závody českým fanouškům stroje GP2, F3000, IndyCar, nebo Super League Formule vyrobené od 90. let do roku 2010. Na startu by neměla chybět ani v současnosti nejrychlejší česká pilotka Veronika Jaksch-Cichá usedající do Dallary specifikace GP2.

Maxx Formula, Slovakia Ring 2019: Veronika Cichá, GP2
Maxx Formula, Slovakia Ring 2019: Veronika Cichá, GP2 | Foto: Radek Vičík
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy