Do Mostu zamíří zánovní monoposty formule 1. Traťový rekord je v ohrožení

Radek Vičík Radek Vičík
20. 11. 2019 16:16
Novinkou programu mosteckého autodromu bude příští rok klání zánovních monopostů formule 1 závodících pod hlavičkou Maxx Formula.
Jaguar R5 Klaase Zwaarta v boxech na Slovakia Ringu, kde už Nizozemec drží oficiální rekord trati.
Jaguar R5 Klaase Zwaarta v boxech na Slovakia Ringu, kde už Nizozemec drží oficiální rekord trati. | Foto: Radek Vičík

Při letošních testech dokázal Klaas Zwaart zajíždět s vozem Jagur R5 z roku 2004 časy kolem 1:15 minuty. Nizozemský pilot tak dosáhl neoficiálního rekordu aktuální konfigurace Autodromu Most.

Punc oficiality může dostat poslední srpnový víkend. To se šampionát Maxx Formula poprvé objeví na mostecké trati. Vozy dosahující na konci 800metrové cílové rovinky rychlosti více než 320 km/h budou jedním z řady lákadel programu evropského šampionátu tahačů na okruzích.

"Takto superrychlé speciály u nás budou závodit na novém profilu okruhu poprvé, šikana na konci cílové rovinky přibyla v roce 2008. Piloti si to během víkendu rozdají ve dvou dvacetiminutových závodech," upřesnil Jakub Krafek, obchodní manažer pro sport společnosti Autodrom Most.

Osmašedesátiletý nizozemský podnikatel Zwaart je už nyní držitelem rekordu Slovakia Ringu, který zajel letos. I na Slovensku se Maxx Formula objevila v rámci závodního víkendu ME tahačů.

V Brně rekord patří pro změnu Ingo Gerstlovi s "ef jedničkou" Toro Rosso STR1 z konkurečního šampionátu Boss GP. Právě z něj se Maxx Formula letos oddělila.

Vedle řady vozů formule 1 slibují srpnové závody českým fanouškům stroje GP2, F3000, IndyCar, nebo Super League Formule vyrobené od 90. let do roku 2010. Na startu by neměla chybět ani v současnosti nejrychlejší česká pilotka Veronika Jaksch-Cichá usedající do Dallary specifikace GP2.

Maxx Formula, Slovakia Ring 2019: Veronika Cichá, GP2
Maxx Formula, Slovakia Ring 2019: Veronika Cichá, GP2 | Foto: Radek Vičík
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhráli konzervativci

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše. Získala 22 procent hlasů, uvedla agentura Reuters s odkazem na lotyšské tiskové agentury LETA a televize LSM To, zda se ministerský předseda udrží u moci, ale bude záviset na výsledku potenciálních koaličních partnerů. Do parlamentu se patrně nedostala sociální demokracie, která měla v končícím volebním období nejsilnější poslanecký klub a opírala se o ruskou menšinu.

V lotyšském parlamentu, který má 100 členů, bude podle odhadů zastoupeno osm stran. Tři z nich se ale pohybují jen lehce nad minimální hranicí pěti procent získaných hlasů. S preferencemi kolem 11 procent skončila patrně na druhém místě Sjednocená kandidátka a na třetím místě koalice Zelených a zemědělců. Tyto dvě strany by podle agentury AFP mohly vytvořit vládní koalici s Jednotou.

Podle prvních odhadů zůstala před branami parlamentu proruská sociální demokracie. Odhady ji přisuzují 3,5 procenta preferencí. V končícím volebním období byla sice v opozici, měla však nejsilnější parlamentní klub a ve volbách v roce 2018 dostala zhruba pětinu hlasů.

Volby v malé pobaltské zemi, která má silnou ruskou menšinu, ovlivnila válka na Ukrajině a také růst cen energií a vysoká inflace. Před volbami prezident Egils Levits vyzval 1,5 milionu voličů, aby nedali svůj hlas proruským stranám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy