Syn nezdárného otce Verstappen je solí formule 1. Zbytečně se ale stává i solí v očích soupeřů

Radek Vičík Radek Vičík
17. 4. 2018 14:39
"Šílený Max" má na to být Ayrtonem Sennou 21. století. Potřebuje ale zkrotit svůj bujný temperament.
Max Verstappen vyhrál už tři Velké ceny formule 1.
Max Verstappen vyhrál už tři Velké ceny formule 1. | Foto: Lars Baron/Getty Images

Šanghaj/Praha - I když je mu teprve dvacet let, patří jméno Maxe Verstappena k nejčastěji skloňovaným mezi piloty formule 1. Předvádí mladicky bezstarostnou jízdou, která ale často končí karambolem. Ale i přesto je Nizozemec velkým příslibem do budoucnosti světa Grand Prix.

Rychlost a nespoutanost má Verstappen v krvi. Jeho otec Jos odjel 106 Velkých cen, kdy mimo jiné roku 2001 coby jezdec o kolo zpět sestřelil lídra GP Brazílie Juana Pabla Montoyu.

F1, VC Brazílie 2001: Jos Verstappen, Arrows a Juan-Pablo Montoya, Williams | Video: youtube.com

Také byl uznán vinným ze stalkingu své dnes už bývalé ženy, matky současného pilota Red Bullu, a v roce 1998 dostal pětiletou podmínku za napadení muže po kolizi při závodech motokár.

Takové geny jsou darem i prokletím. Dar se projevil v raketové kariéře, která u Maxe vyústila v to, že se na začátku sezony 2015 při debutu za volantem Toro Rossa stal vůbec nejmladším jezdcem, jenž kdy odstartoval do Velké ceny. A tím ve věku 17 let a 166 dní zůstane nejspíš navždy, protože následně Mezinárodní automobilová federace FIA určila minimální věk pro piloty F1 na 18 let.

O rok později, když po čtyřech závodech vyšoupl z Red Bullu Daniila Kvjata, opět přepisoval historické tabulky. V Barceloně vyhrál ve věku 18 let a 228 dní. Pak přišly ještě další dvě výhry a páté, respektive šesté místo v konečném hodnocení šampionátu.

Ovšem těch nej… a bodů by mohlo být mnohem víc. Verstappen sice hlavně na vodě připomíná legendárního Ayrtona Sennu a občas dělá ze soupeřů jen statisty, jenže mu chybí jedna ze Senecových ctností - trpělivost. Stačí jet chvilku za někým o poznání pomalejším a může přijít zbrklý předjížděcí pokus. Jen v posledních třech Grand Prix se to "Šílenému Maxovi" povedlo třikrát.

V Bahrajnu se hned po startu natlačil do Lewise Hamiltona, jehož Mercedes mu roztrhl pneumatiku a pro pilota Red Bullu to byla konečná.

Stejná dvojice se potkala v neděli v Šanghaji, kdy se Verstappen na nových pneumatikách unáhlil a místo před obhájcem titulu se ocitl mimo trať. No a o tom, co pak Nizozemec vyvedl Sebastianu Vettelovi, se už stačily napsat stohy papíru.

Co bude dál? Pokud rodák z Hasseltu s pomocí lidí kolem sebe dokáže zkrotit nezdravé emoce, bude tu rázem nový vážný aspirant na titul. A ne na jeden…

 

Právě se děje

Další zprávy