SuperMario Andretti slaví 80 let. Zakladatel slavné dynastie opanoval okruhy i ovály

SuperMario Andretti slaví 80 let. Zakladatel slavné dynastie opanoval okruhy i ovály
Andretti patří do "zlaté éry" motoristického sportu. Tedy do časů, kdy pro pilota nebyl problém během sezony absolvovat několik různých seriálů. První velký triumf vybojoval v NASCAR, když roku 1967 vyhrál legendární závod Daytona 500.
Auta s kapotou mu ovšem příliš "nevoněla", Andretti byl stvořen pro formule. To dokázal o pouhé dva roky později, kdy zvítězil v další legendě - 500 mil Indianapolis.
Pouze Mario Andretti a další zámořská legenda A.J. Foyt vyhráli závod Indianapolis 500 i Daytona 500.
V šedesátých a sedmdesátých letech ještě nebyli Američané ve formuli takovou vzácností jako dnes a také Andretti odešel hledat štěstí do F1. V letech 1971 a 1972 byl dokonce továrním pilotem Ferrari.
Foto: IndyCar Media
Radek Vičík Radek Vičík
28. 2. 2020 8:38
Poslední americký šampion formule 1 Mario Andretti slaví dnes 80. narozeniny. Připomeňte si jeho velké úspěchy nejen v Grand Prix, ale i na zámořských oválech.
 

Právě se děje

před 38 minutami

Útočník s nožem na jihovýchodě Francie zabil dva lidi, dalších sedm zranil

Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších sedm osob je zraněno, z toho nejméně jedna je ve vážném stavu. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Podezřelým z útoku je 33letý muž, který by zadržen. Motiv jeho činu je zatím neznámý.

Útočník podle zdrojů zaútočil dnes ráno ve městě Romans-sur-Isère v jednom z místních obchodů a před ním, kde stáli ve frontě zákazníci.

Podle místních médií je zadržený súdánský občan, který žádal ve Francii o azyl. Policie ho zadržela na místě. Případ zkoumá také francouzské zastupitelství pro boj s terorismem, podle některých zdrojů muž údajně při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Zdroj: ČTK
Další zprávy