Málem jsme si načůrali do kalhot, prohlásil šéf Mercedesu o infarktovém finiši v Singapuru

Radek Vičík Radek Vičík
19. 9. 2016 6:06
Výkonný šéf týmu formule 1 Mercedes Toto Wolff přiznal po včerejším závodě v Singapuru, že v boxech Stříbrných šípu panovalo Grand Prix v závěru velké napětí. Nica Rosberga mílovými kroky stíhal Daniel Ricciardo z Red Bullu.
Moc nechybělo a pocity rockové hvězdy si v Singapuru místo Nica Rosberga vychutnával Daniel Ricciardo.
Moc nechybělo a pocity rockové hvězdy si v Singapuru místo Nica Rosberga vychutnával Daniel Ricciardo. | Foto: Reuters

Singapur - Poslední kola včerejší Velké ceny Singapuru formule 1 přiváděla bossy stáje Mercedes k infarktu. Poté, co Red Bull nasadil Danielu Ricciardovi novou měkkou směs pneumatik, začal mílovými kroky dohánět lídra závodu Nica Rosberga

"V závěru jsme si málem načůrali do kalhot," glosoval atmosféru u Stříbrných šípů nekonvenčním způsobem šéf Toto Wolff.

"Bylo to tak těsné, jak to jen ve formuli 1 může být. Čtyři opravdu rychlé vozy, čtyři různé strategie a musím před Red Bullem skutečně smeknout klobouk. Na konci předvedli opravu výbornou taktiku. My jsme už nemohli reagovat, protože bychom ztratili vedení. Ricciardo jel v závěru neskutečné tempo," prohlásil 44letý vídeňský rodák pro britskou televizi Sky Sports F1.

Ironií osudu je skutečnost, že na dramatický závěr si Mercedes zadělal sám tím, když v boji o poslední místo na stupních vítězů povolal Lewise Hamiltona pro nové gumy. Jeho strategii stínovali ve Ferrari pro v té chvíli třetího Kimiho Räikkönena, i u Red Bullu.

Hamiltonovi taktické hrátky přinesly kýžené třetí místo na úkor Fina, ale na druhé straně se výrazně zrychlil i Rosbergův rival z Austrálie.

"V té chvíli jsme se soustředili na to, dostat Lewise na třetí místo, ale mysleli jsme si, že Red Bull stejně uvažoval v té chvíli o zastávce v boxech. To byla jejich jediná šance, jak se závodem něco udělat. Jenže je pravda, že jsme tím vlastně Lewise i Kimiho vyřadili ze hry o vítězství," zauvažoval Wolff.

K mechanikům měl podle původních odhadů zamířit také Rosberg. Jenže když u Mercedesu viděli rychlý čas, jaký zajel Ricciardo hned v prvním kole na super měkké směsi, šla zamýšlená strategie stranou.

"V té chvíli jsme ztratili náskok, který by Nica vrátil po boxech zase do vedení. Tím nám Daniel zhatil všechny plány a museli jsme to dojet až do konce," zakončil první muž lídra průběžného hodnocení Poháru konstruktérů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Analýza: Dezinformační weby nejčastěji líčí NATO jako agresora a Rusko jako oběť

Líčení západních zemí a Severoatlantické aliance jako agresorů a Ruska jako země, která se pouze brání, je nejčastějším z narativů, které v souvislosti s napětím na rusko-ukrajinské hranici využívají české kvazi-mediální weby. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

Reakce podle analýzy zapadají do dlouhodobé kritiky západní orientace a podpory kroků Ruska na příslušných webech, mezi kterými má výsadní postavení česká mutace ruského propagandistického webu Sputnik.

Centrum v období od 11. do 25. ledna analyzovalo 350 textů na vybraných účtech na facebooku a na webech, které označuje za kvazi-mediální. V příslušném období podle centra využívání vybraných manipulativních a propagandistických narativů zesílilo. "V rámci analyzovaných textů obsahovalo zhruba 39 procent článků dezinformační či manipulativně-propagandistické narativy obecně podporující ruskou interpretaci situace či pozici a kroky Ruské federace," stojí v analýze.

Převládající narativ podle analýzy líčí NATO, západní státy a USA jako viníka situace a Rusko jako oběť. "Zahrnuje i subnarativ tvrdící, že obviňování Ruska z eskalace situace je jen záminka pro rozšíření NATO, posílení jeho vojenské přítomnosti na jeho východní hranici, či na další území," uvádí centrum.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy