Vláček monopostů, kterému se nesmí říkat závod. Formule 1 v sobotu otestuje novinku

Radek Vičík Radek Vičík
15. 7. 2021 7:01
V sobotu odpoledne odstartuje v Silverstonu historicky první kvalifikační závod formule 1. Úřadující šampion Lewis Hamilton je k novince skeptický.
V Silverstonu se v roce 1950 jel vůbec první závod formule 1, v sobotu bude britský okruh svědkem první bodované kvalifikace.
V Silverstonu se v roce 1950 jel vůbec první závod formule 1, v sobotu bude britský okruh svědkem první bodované kvalifikace. | Foto: Reuters

Společnost Liberty Media, která se před čtyři lety stala majitelem práv na formuli 1, neustále vymýšlí, jak šampionát zatraktivnit. Jedním z nápadů, které teď čeká ostrá zkouška, je bodovaný kvalifikační závod. V Silverstonu odstartuje v sobotu odpoledne.

Ale pozor. Slovo závod je v pedoku Grand Prix Británie v tomto případě zapovězené. Podle ředitele závodů F1 Michaela Masiho se jedná o "kvalifikační sprint". Přitom v pravidlech jsou až na pár detailů pro tuto akci použité stejné regule jako pro klasickou Velkou cenu.

O pořadí na startu sprintu rozhodne hodinová kvalifikace naplánovaná na páteční podvečer po prvním tréninku. Kvalifikační sprint je vypsán na 100 kilometrů, což v případě Silverstonu obnáší 17 kol. Podle jeho pořadí se pak ustanoví startovní rošt pro nedělní Grand Prix. Ti závodnicí, kteří do cíle nedojedou, budu startovat z boxů.

Proti tradicím budou za tuto kvalifikaci rozdány body. Ale jen šest dohromady pro nejlepší trio: 3 - 2 -1. Celkem tak za závodní víkend je k mání 29 bodů. Znamená to už desátý bodovací systém v dějinách F1 a druhou změnu během posledních tří let po zavedení bodu za nejrychlejší kolo.

Zatímco generalita F1 očekává úspěch, obhájce titulu Lewis Hamilton je skeptický. "Bude to asi vláček monopostů. Doufejme, že dojde k nějakému předjíždění, ale spíš to nebude nic vzrušujícího," uvedl sedminásobný mistr světa.

"Osobně na to nemám žádný názor. Musíme počkat a uvidíme. Dokud se to neuskuteční, nemůžeme soudit," dodal pilot Mercedesu.

Letošní nováček Juki Cunoda očekává, že pro něj to budou zvlášť těžké chvíle. "Nový systém boje o místa na startu znamená úplně nový přístup. To, že kvalifikace bude hned po prvním tréninku, je výzva. Už proto, že mezi tím musíme stihnout veškeré změny nastavení," uvědomuje si jezdce AlphaTauri.

Sprint v Silverstonu je první ze tří plánovaných na letošní rok. Ani sportovní šéf F1 Ross Brawn ale ještě není o jejím úspěchu stoprocentně přesvědčený. "Nebudeme kvalifikační sprint prosazovat za každou cenu. Pokud se neosvědčí, nebudeme na něj trvat," uvedl bývalý úspěšný týmů formule 1.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy