Komentář: Najmout, pak vyhodit a vyhrát. Případ Gasly ilustruje zoufalství Red Bullu

Radek Vičík Radek Vičík
9. 9. 2020 8:01
Před rokem byl Pierre Gasly vypoklonkován z týmu Red Bull a přeřazen do béčka (tehdy ještě pod názvem Toro Rosso). Jenže v neděli v Monze svým triumfem potvrdil, že se slavnou závodnickou akademií rakouské stáje něco není v pořádku.

Systém výchovy pilotů vedený Red Bullem býval ukazován jako vzor, jak se to má dělat. Vždyť právě z akademie zastřešené mentorem dr. Helmutem Markem vzešel čtyřnásobný mistr světa formule 1 Sebastian Vettel i současná jednička Red Bullu Max Verstappen. Ostatně jí prošli i další úspěšní piloti současného světa Grand Prix: Daniel Ricciardo a Carlos Sainz junior.

Jenže samotnému Red Bullu se z přehršle pilotů, které má pod svými křídly, nedaří dát dohromady stabilní a fungující týmy. V nedávné době elitní tým Dietricha Mateschitze už dvakrát přepřahal během sezony.

Z Albona se spasitel nestal

V roce 2016 se po čtyřech závodech do Toro Rossa poroučel Rus Daniil Kvjat, jehož nahradil Verstappen. Loni po dvanácti podnicích z Milton Keynesu vypoklonkovali Gaslyho, jehož k všeobecnému překvapení nenahradil zkušenější Kvjat, ale nováček Alexander Albon.

Jenže první Thajec v F1 od legendárního prince Birry se letos trápí a výrazně zaostává za bodovým ziskem nizozemského týmového parťáka. Nekoncepční personální politika velí, aby už v neděli v Mugellu seděl v kokpitu Red Bullu pro změnu Gasly.

Nebylo by to žádné překvapení. "Dozorce" Marko je podobných přemetů schopný. Stejně jako dokáže velmi mladým pilotům razantně zničit kariéru pilota formule 1.

Nesvatá trojice

Švýcar Sébastien Buemi po sezoně 2011 nuceně opouštěl Toro Rosso ve věku 23 let. Následně se z něj stala hvězda vytrvalostních závodů a elektrické formule E.

Jaime Alguersuari se ve své době stal historicky nejmladším pilotem formule 1 všech dob, ale ze seriálu byl vyhozen souběžně s Buemim. Španěl byl v té době ještě o dva roky mladší. Toho neúspěch ve světě Velkých cen naštval tolik, že nakonec pověsil helmu na hřebík a je z něj uznávaný DJ.

Jaime Alguersuari a Sébastien Buemi v barvách Toro Rossa před sezonou 2011.
Jaime Alguersuari a Sébastien Buemi v barvách Toro Rossa před sezonou 2011. | Foto: Reuters

A do třetice tu máme případ extrémní: už zmíněného Kvjata. Ruský závodník po tradiční zahřívací štaci u Toro Rossa zajel před pěti lety v Red Bullu solidní sezonu, na jejímž konci bylo celkově sedmé místo. Následující rok ale přišla náhlá degradace do béčka se sídlem v italské Faenze.

V Toro Rossu byl ještě následující ročník, pak jako neperspektivní dostal padáka. Uchytil se jako vývojový pilot Ferrari. Jenže sešel se rok s rokem, od Marka obdržel odpustky a loni zase vesele kroutil volantem Toro Rossa. Rus ladně přešel i s celým týmem pod hlavičku AlphaTauri. Jenže dnes je Kvjat zase zatracován a mluví se o jeho definitivním konci v organizaci.

Ale třeba se bude "Křídlům" zase někdy hodit. Jako se možná Gasly bude hodit bossovi Christianu Hornerovi zpátky do Red Bullu. V téhle partě je možné cokoliv.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy