Komentář: Najmout, pak vyhodit a vyhrát. Případ Gasly ilustruje zoufalství Red Bullu

Radek Vičík Radek Vičík
9. 9. 2020 8:01
Před rokem byl Pierre Gasly vypoklonkován z týmu Red Bull a přeřazen do béčka (tehdy ještě pod názvem Toro Rosso). Jenže v neděli v Monze svým triumfem potvrdil, že se slavnou závodnickou akademií rakouské stáje něco není v pořádku.

Systém výchovy pilotů vedený Red Bullem býval ukazován jako vzor, jak se to má dělat. Vždyť právě z akademie zastřešené mentorem dr. Helmutem Markem vzešel čtyřnásobný mistr světa formule 1 Sebastian Vettel i současná jednička Red Bullu Max Verstappen. Ostatně jí prošli i další úspěšní piloti současného světa Grand Prix: Daniel Ricciardo a Carlos Sainz junior.

Jenže samotnému Red Bullu se z přehršle pilotů, které má pod svými křídly, nedaří dát dohromady stabilní a fungující týmy. V nedávné době elitní tým Dietricha Mateschitze už dvakrát přepřahal během sezony.

Z Albona se spasitel nestal

V roce 2016 se po čtyřech závodech do Toro Rossa poroučel Rus Daniil Kvjat, jehož nahradil Verstappen. Loni po dvanácti podnicích z Milton Keynesu vypoklonkovali Gaslyho, jehož k všeobecnému překvapení nenahradil zkušenější Kvjat, ale nováček Alexander Albon.

Jenže první Thajec v F1 od legendárního prince Birry se letos trápí a výrazně zaostává za bodovým ziskem nizozemského týmového parťáka. Nekoncepční personální politika velí, aby už v neděli v Mugellu seděl v kokpitu Red Bullu pro změnu Gasly.

Nebylo by to žádné překvapení. "Dozorce" Marko je podobných přemetů schopný. Stejně jako dokáže velmi mladým pilotům razantně zničit kariéru pilota formule 1.

Nesvatá trojice

Švýcar Sébastien Buemi po sezoně 2011 nuceně opouštěl Toro Rosso ve věku 23 let. Následně se z něj stala hvězda vytrvalostních závodů a elektrické formule E.

Jaime Alguersuari se ve své době stal historicky nejmladším pilotem formule 1 všech dob, ale ze seriálu byl vyhozen souběžně s Buemim. Španěl byl v té době ještě o dva roky mladší. Toho neúspěch ve světě Velkých cen naštval tolik, že nakonec pověsil helmu na hřebík a je z něj uznávaný DJ.

Jaime Alguersuari a Sébastien Buemi v barvách Toro Rossa před sezonou 2011.
Jaime Alguersuari a Sébastien Buemi v barvách Toro Rossa před sezonou 2011. | Foto: Reuters

A do třetice tu máme případ extrémní: už zmíněného Kvjata. Ruský závodník po tradiční zahřívací štaci u Toro Rossa zajel před pěti lety v Red Bullu solidní sezonu, na jejímž konci bylo celkově sedmé místo. Následující rok ale přišla náhlá degradace do béčka se sídlem v italské Faenze.

V Toro Rossu byl ještě následující ročník, pak jako neperspektivní dostal padáka. Uchytil se jako vývojový pilot Ferrari. Jenže sešel se rok s rokem, od Marka obdržel odpustky a loni zase vesele kroutil volantem Toro Rossa. Rus ladně přešel i s celým týmem pod hlavičku AlphaTauri. Jenže dnes je Kvjat zase zatracován a mluví se o jeho definitivním konci v organizaci.

Ale třeba se bude "Křídlům" zase někdy hodit. Jako se možná Gasly bude hodit bossovi Christianu Hornerovi zpátky do Red Bullu. V téhle partě je možné cokoliv.

 

Právě se děje

před 43 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy