Komentář: Poklekněte a pak vzhůru do Saúdské Arábie. Formule pokrytců šlápla na plyn

Radek Vičík Radek Vičík
10. 11. 2020 16:01
Avizovaná noční Velká cena Saúdské Arábie v Džiddě potvrzuje, že ve formuli 1 velice rádi poučují celý svět, když ale dojde na peníze, jdou zásady stranou.
Saúdská Arábie přeje motoristickému sportu. V Rijádu se loni na podzim jel dvojzávod formule E a Džidda v lednu hostila start Rallye Dakar.
Saúdská Arábie přeje motoristickému sportu. V Rijádu se loni na podzim jel dvojzávod formule E a Džidda v lednu hostila start Rallye Dakar. | Foto: FIA Formule E

Šampionát F1 je hlavně byznys, to je bez debaty. Podle šéfa Red Bullu Christiana Hornera by seriál neměl být žádné politikum, jenže v reálu se to už stálo dávno.

Byly doby, kdy se dodržovala aspoň základní pravidla "slušné diplomacie". Když už byl společenský tlak neúnosný, vedení formule 1 v čele s Berniem Ecclestonem definitivně přešlo na stranu bojkotu apartheidu a zrušilo Velkou cenu Jižní Afriky.

Je však symbolické, že právě v dubnu 1994 proběhly v Jihoafrické republice volby, které vynesly do čela země bojovníka za rovnoprávnost Nelsona Mandelu. Takže gesto po sezoně 1993 přišlo prakticky s křížkem po funuse.

Když před devíti lety vypukly krvavé nepokoje v Bahrajnu, tamní Grand Prix nebyla zrušena jako symbol solidarity s protestujícím lidem této blízkovýchodní země. Prostě došli zdravotníci, kteří ošetřovali zraněné spoluobčany, a nebyl nikdo, kdo by se postaral o případná poranění závodníků.

Stálými hostiteli závodů jsou nyní Čína (letos kvůli covidu výjimečně ne) i Rusko. Tedy země mající nejeden škraloup. Seriál měl letos zamířit i do Vietnamu, který je v žebříčku míry demokracie také na sestupových pozicích.

Ale budiž, peníze nesmrdí, jak prozíravě zjistil už římský císař Vespasianus. Ostatně přes všechny mediální, diplomatické i špionážní šarvátky je třeba taková Čína už dlouhé roky největším obchodním partnerem USA a na stejnou pozici má nabito i vůči EU.

Wahhábismus versus reformy

Jenže Saúdská Arábie, to je jiná liga. V zemi panuje více než čtyřicet let tvrdý islámský režim založený na striktním výkladu koránu - wahhábismus. Pomalá liberalizace začala až před třemi lety s nástupem korunního prince Muhammada bin Salmána. Díky tomu si třeba ženy konečně mohou dělat řidičský průkaz, a pilotky Ríma Džufaliová a Amna Kubajsiová se dokonce vydaly na dráhu profesionálních závodnic.

Princova vize umírněné a tolerantní formy islámu dostala velkou ránu před dvěma lety vraždou opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Pachatelé byli sice odsouzeni, ale role bin Salmána zůstává stále nejasná. Kauza vzbudila velký rozruch a Saúdská Arábie si to kvůli brutální likvidaci odpůrce režimu rozházela s řadou velmocí.

V zemi se také ve velkém uplatňuje trest smrti. Mimo Čínu, jejíž data jsou státním tajemstvím, patří Saúdská Arábie mezi čtyři státy s největším počtem popravených. A ne vždy jsou k hrdelnímu trestu odsuzováni jen vrazi či drogoví dealeři. To názorně ukazuje případ tří mladíků, kteří byli v roce 2012 zatčeni jako děti a obviněni z trestných činů souvisejících s účastí na protivládních protestech ve východní provincii Saúdské Arábie a teď jim hrozí poprava.

Rovní a rovnější

To je tedy ve stručnosti vizitka země, kam míří šampionát honosící se touhou po rovnoprávnosti všech se všemi, kterou v této sezoně reprezentuje slogan "We race as one". Tedy něco jako "všichni jsme si rovni".

Leč i tady existuje někdo rovnější. Lewis Hamilton celou kampaň zazdil svým vlastním PR s agendou hnutí Black Lives Matter a neustálým peskováním těch soupeřů, kteří s ním před závody nechtějí pokleknout.

Vedení šampionátu se proti člověku s 20,5 milionu sledujících na Instagramu nezmohlo na odpor. Zasáhlo až ve chvíli, kdy to přepískl s tričkem žádajícím zatčení konkrétních amerických policistů, a zatrhlo aspoň takové divoké politické výlevy.

Sám úřadující mistr světa přiznal, že toho "o problému lidských práv v Saúdské Arábii neví dost". Na druhou stranu věří, že podle slov Nelsona Mandely může právě sport být tou silou, která změní svět k lepšímu.

"Náš sport udělal letos velký krok v podpoře lidských práv a rovnoprávnosti. Současně je ale faktem, že navštěvujeme všechny tyto (nedemokratické) země, a přestože je to skvělá událost, nezůstává tam dlouhodobý pozitivní efekt. Otázkou je, dokážeme ho vytvořit? Můžeme upozorňovat na určité problémy a tím je (vlády) tlačit ke změně?" klade si Hamilton klíčovou otázku.

Bylo by krásné, pokud by premiérová Grand Prix Saúdské Arábie naplánovaná na 28. listopadu 2021 měla pozitivní dopad na život 28,5 milionu tamních obyvatel.

Realita bude ale bohužel prozaičtější, režim znovu ukáže svoji lidskou tvář a vládnoucí dynastie získá u světové veřejnosti nějaké ty plusové body. Jenže dokud nepřijde tlak na radikální změny odspoda, od vlastních lidí, změní se toho prostřednictvím formule 1 jen málo…

Kalendář F1 pro sezonu 2021:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy