Komentář: Pokrokem k ostudě. Dnešní F1 nemůže jet v dešti, co by na to řekl Senna?

Radek Vičík Radek Vičík
31. 8. 2021 15:01
Nedělní nezávod ve Spa-Francorchamps ukázal, na jak vratkých základech stojí pozlátko současné formule 1. Je třeba revoluční změny, nebo seriál ztratí své výlučné postavení a jezdci gloriolu novodobých gladiátorů.
Velká cena Belgie F1 2021
Velká cena Belgie F1 2021 | Foto: Reuters

Ardeny jsou proslulé náhlými výkyvy počasí. S jen malou dávkou nadsázky se říká, že tam mají pět ročních období: jaro, léto, podzim, zima a Spa-Francorchamps.

Belgický okruh nezůstal své pověsti dlužen ani letos. Lilo jak z konve, na start se čekalo tři hodiny. Pak monoposty v "husím pochodu" za safety car odjely tři okruhy a bylo po závodě. A ještě se díky kreativnímu výkladu pravidel, podle nichž by ani ta tři kola neměla stačit, rozdaly aspoň poloviční body.

Za to vše dali zmoklí fanoušci minimálně 155 eur (cca 4000 Kč) a mnohé televizní stanice totálně rozbouraly svůj program na poslední sváteční den prázdnin.

Formule 1 v Belgii zažila největší trapas od neblaze proslulé VC USA v roce 2005. Do ní kvůli problémům s pneumatikami vyrazilo jen šest vozů, startovní rošt v Indianapolisu vypadal jako vyplněný tiket sportky.

Kde se stala chyba tentokrát?

Vězí už v DNA současné konstrukce monopostu F1. Jsou sice tak bezpečné, že jimi prorazíte v plné rychlosti kovová svodidla a vylezete z kokpitu prakticky nezraněn (nepočítaje popáleniny, ale to je už riziko povolání), jenže aerodynamika téměř vylučuje jízdu za skutečného deště.

Je to důsledek nesprávné cesty ke správnému cíli. Fanouškům už od éry panování Michaela Schumachera na počátku milénia vadilo, že se v F1 málo předjíždí. Jenže místo aby se zvolila cesta skutečného řešení problému radikální inovací základních parametrů vozů, sáhlo se po dopingu zvaném DRS.

Eau Rouge a Raidillon jsou legendou světového motorsportu už desítky let.
Eau Rouge a Raidillon jsou legendou světového motorsportu už desítky let. | Foto: Pirelli Motorsport

Jenže i ten byl málo, proto ta aerodynamická omezení zamezující dnes závodění na vodě. Kvůli nim ztratily formule část přítlaku, což při zatopené trati, bídné viditelnosti a vysoké rychlosti pro piloty znamená výrazně vyšší riziko ztráty kontroly nad vozem.

Nová konstrukce vozů zavedená od příštího roku tomu má zabránit, tak uvidíme. Každopádně "pán deště" Ayrton Senna by ve Spa-Francorchamps nejspíš nevěřil vlastním očím.

Jedním z největších strašidel mokrého Spa-Francorchamps je legendární úsek Eau Rouge - Raidillon, tedy extrémně rychlé zatáčky do kopce končící horizontem. Právě zde bylo ve jménu bezpečnosti vše kolem trati vyasfaltováno.

Mladá generace jezdců odkojená počítačovými hrami si nic nedělá z namalované trati. Do výjezdu z Raidillonu se v rychlosti přes 300 km seřadí klidně i čtyři formule vedle sebe. Výsledkem jsou velké bouračky, jako ta, která před dvěma lety stála život Anthoine Huberta.

Letos se třeba v ženské W Sérii na stejném místě srazilo hned šest monopostů a boural tam i Lando Norris v kvalifikaci F1. V obou případech se bouračky naštěstí obešly bez zranění.

Abychom předešli případnému nedorozumění. Autorovi těchto řádek nejde o to, aby se závodníci zbytečně vydávali všanc smrtelnému nebezpečí. Ale fanoušky k formuli 1 poutá i vědomí stále přítomného rizika (v rozumné míře). Sterilní závody nikoho v ochozech nevzruší a nemohou bavit ani samotné piloty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Středeční pumový útok v kábulské mešitě si vyžádal deset obětí

Nejméně deset lidí včetně prominentního klerika zahynulo ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Podle dostupných informací utrpělo zranění dalších 27 lidí včetně pěti dětí. Bilance ale může ještě stoupat. Někteří svědci hovoří až o 25 obětech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní policii.

Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník.

Jde o další ze série útoků, které zemi sužují rok poté, co moc převzalo povstalecké hnutí Tálibán. Za řadu z nich je zodpovědná místní odnož radikální organizace Islámský stát, která se zaměřuje na cíle spojené s Tálibánem i na civilisty.

Minulý týden se Islámský stát přihlásil k zodpovědnosti za smrt význačného duchovního z řad Tálibánu, který byl zabit ve svém náboženském středisku v Kábulu.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid útoky odsoudil a prohlásil, že "pachatelé podobných zločinů budou brzy pohnáni před spravedlnost a potrestáni".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet nakažených koronavirem opět vzrostl, ve středu přibylo přes 2400 případů

Epidemie covidu v Česku druhý den v řadě zrychlila. Ve středu přibylo 2403 potvrzených případů nákazy, zhruba o 200 více než před týdnem. Laboratoře přitom provedly méně testů, jejich pozitivita se ale znovu zvýšila. Počet hospitalizovaných se od konce minulého týdne stále pohybuje okolo tisícovky. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Testovat se ve středu nechalo asi 8300 lidí, před týdnem jich bylo zhruba o 400 více. Podíl pozitivních výsledků se zvýšil u všech tří typů testů. V případě preventivních to bylo o dva procentní body na 8,7 procenta. Nejpočetnější diagnostické testy, které podstupují lidé s příznaky nemoci, odhalily covid u 35 procent vzorků. Epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23,3 procenta.

Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 122 nakažených. Takzvané incidenční číslo od druhé poloviny července pravidelně klesalo, poslední dva dny roste, ale nikoliv výrazně. Nejvyšší zůstává nadále v hlavním městě, na 100 tisíc Pražanů připadá za posledních sedm dní 159 nakažených. Naopak na Vysočině má incidence hodnotu 91, nikde jinde se incidenční číslo pod sto nedostalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy