Komentář: Matematika podle Ferrari. 37 mínus 36 není jedna, ale druhé místo

Radek Vičík Radek Vičík
16. 5. 2017 13:01
Špatně zvolená strategie zastávek v boxech připravila Sebastiana Vettela v konečném důsledku o triumf v Grand Prix Španělska. V boxech týmu z Maranella střídají dobré dny se zbytečnými chybami.
Zastávky v boxech proběhly v neděli u Ferrari bez problémů, ale jejich načasování znamenlao pro Sebastian Vettela ztrátu vedení v Grand Prix.
Zastávky v boxech proběhly v neděli u Ferrari bez problémů, ale jejich načasování znamenlao pro Sebastian Vettela ztrátu vedení v Grand Prix. | Foto: Scuderia Ferrari

Barcelona, Praha - Trpět Sebastian Vettel stihomamem, mohl byt snadno dojít k názoru, že po něm někdo jde. A to dokonce jeho vlastní tým Ferrari.

Těch chyb ve strategii už bylo nějak moc. Před rokem ho úvodní v Grand Prix sezony chyba v boxech připravila o téměř jasné vítězství. Špatná kalkulace znamenala ztrátu pohodlného náskoku a následně i první pozice také v neděli ve Velké ceně Španělska.  

K tomu ještě stačí přidat extrémně konzervativní strategii v Soči a rázem je tu obraz chaosu v řízení rudého týmu v Maranella.

Jedna chyba zastíní dobré tahy

Ovšem žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Ferrari mělo letos i strategicky velmi dobré dny. Jenže minela z Barcelony to dobré rázem zastínila. Proč?

Protože poslat svého jezdce do boxů v plném závodu až po skončení fáze virtuálního safety car, když si už si jeho největší rival v klidu dojel pro nové gumy, to je fatální omyl.  

Také se promítl do průběhu závodu a stál Vettela když ne jisté vítězství, tak aspoň obrovskou šanci prolomit barcelonskou tradici, že držitel pole position také vítězí v Grand Prix.

Jenže pozdní povolání pro nové gumy (Lewis Hamilton je měnil v 36. kole a Vettel o osudný okruh později) znamenalo okamžitou ztrátu pracně vybudovaného šestivteřinového náskoku a následně i předjetí od rozjetého Mercedesu.

Bitva na ostří nože

Je otázkou, jestli by Hamilton neslavil díky specifické volbě směsí pneumatik vítězství i tak, ale minimálně by Brit neměl tolik času na útok na soupeře ve Ferrari.

Sám Vettel vzal výsledek závodu v Barceloně sportovně. "Nejdůležitější je, že jsme dokázali držet s Mercedesem krok a bojovat spolu. Tým je ve výborně formě, ale když chceme být před nimi, musíme se ještě zlepšit," uvedl současný lídr světového šampionátu.

Jestli se to Ferrari povede, uvidí fanoušci už příští víkend, kdy se v ulicích Monte Carla jede legendární Velká cena Monaka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy