Za celebrity si premiéra F1 v Miami zaslouží deset bodů, závod ale tolik nenadchnul

Radek Vičík Radek Vičík
11. 5. 2022 8:01
Premiérová Velká cena Miami ukázala, že Spojené státy bude možné pro formuli 1 získat. Jenže určitě ne takovým průběhem závodu, jaký byl k vidění v neděli.
Šéf týmu F1 Christian Horner, Geri Hornerová známá pod dívčím jménem Halliwellová a David Beckham ve VC Miami formule 1 2022
Šéf týmu F1 Christian Horner, Geri Hornerová známá pod dívčím jménem Halliwellová a David Beckham ve VC Miami formule 1 2022 | Foto: Oracle Red Bull Racing

Komentář - O nedělní Grand Prix Miami se už s předstihem hovořilo jako o revoluci ve snaze šampionátu dobýt konečně americké území a přesvědčit tamního fanouška, aby sáhl hlouběji do kapsy.

Po úspěchu dokumentární série "Touha po vítězství" se to v boxech v Miami hemžilo celebritami, které se snažily přiživit na současné popularitě F1 v USA.

Jenže samotné víkendové dění ukázalo, že onen "Netflix efekt" je jen pozlátko. Navíc občas i vylhané - čtěte: umně sestříhané. Skutečné závody totiž pokaždé nejsou dalším dílem dramatického seriálu s hollywoodským scénářem a dechberoucím dramatem až do posledních metrů.

I když se o okruhu vytyčeném v areálu stadionu týmu NFL Miami Dolphins už před prvním tréninkem hovořilo v superlativech, realita za představami pokulhávala. Ještě během závodního víkendu se musel opravovat asfalt a soupeření o vítězství ve Velké ceně ani zdaleka nepřipomínalo finále loňské sezony v Abú Dhabí.

Jenže právě bitva mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem, a její vylíčení v podání Netflixu, americké fanoušky přilákala do ochozů. Nebo naopak, k tak dramatickému vyvrcholení boje o titul došlo pod dojmem úspěchu předchozích dílů "Touhy po vítězství". Takže tehdejší ředitel závodů F1 Michael Masi obětoval gradaci show i sportovní pravidla, která měl sám hájit.

Ať už se na to díváme z jakékoliv strany, v neděli stačilo jedno jediné předjetí a o vítězi bylo rozhodnuto. Verstappen měl nad oběma Ferrari jasnou převahu.

Závodu v závěru pomohla kolize mezi Landem Norrisem a Pierrem Gaslym, díky níž nudu na trati "rozbil" výjezd safety car a s ním spojené vymazání časových rozdílů mezi jezdci.

Ano, v Miami byl k vidění letos druhý největší počet předjetí v Grand Prix formule 1 hned po vygradovaném Bahrajnu. Jenže co je platný krásný souboj o 11. místo, když kamery snímají hlavně čelo závodního pole. A tam bylo pořadí prakticky neměnné.

Premiéra šampionátu na Floridě je i přes všechny vady na kráse krokem správným směrem. Ten, kdo chce mít skutečně globální byznys, nemůže pustit Spojené státy ze zřetele. Už proto, že další velmi lukrativní trh v Číně je kvůli covidu-19 stále uzavřený.

Promotéři si však musí uvědomit, že jak rychle získala F1 ve Státech popularitu, tak rychle o ni může přijít. Stačí k tomu jiný povedený dokuseriál…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Na D8 směrem na Prahu se střetla dodávka s kamionem, dva lidé nepřežili

Na 45. km dálnice D8 ve směru na Prahu se ve čtvrtek v poledne střetla dodávka s kamionem. Dva lidé nehodu nepřežili a jedna osoba utrpěla zranění. Chvíli před tím se stala nehoda na 44,5 kilometru opačným směrem, dva lidé jsou zranění. Dálnice je v obou směrech uzavřená. Policejní mluvčí Pavla Kofrová řekla, že bude průjezdná zhruba v 16:00.

"Dálnice je uzavřená v obou směrech, policie dopravu odklání," řekla Kofrová. Při druhé nehodě se podle ní převrátilo vozidlo SUV.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila Česku výhled. Důvodem je riziko vyšších daní

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila výhled podnikatelského a regulatorního prostředí České republiky. Důvodem je riziko zvýšení daní ze strany vlády. SV důsledku války na Ukrajině a zavedeným sankcím vůči Rusku v březnu snížila rating Česku v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d.

"Riziko zvýšení daní zasahuje do výhledu podnikatelského prostředí. Válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku zatemňují hodnocení průměrného rizika ČR," upozornila analýza Dun & Bradstreet na aktuální změny.

Válka na Ukrajině bude mít podle ní nepříznivé konsekvence pro obchod, investiční i finanční toky do ČR. Do hry vstupují také ceny a dostupnost energií a komodit na světových trzích, stejně jako růst inflace, který sníží poptávku a potlačí křehké postpandemické oživení, uvedla firma.

V nejbližším období je podle zprávy Dun & Bradstreet, v závislosti na vývoji války na Ukrajině, potřeba mezi lety 2022 a 2023 počítat se zpomalením růstu české ekonomiky. Nevyloučila ani propad do ekonomické recese.

Zdroj: ČTK
Další zprávy