Komentář: Třicet okruhů, které otřásly důvěrou v Hamiltonovu dvojku

Radek Vičík Radek Vičík
20. 4. 2021 8:28
Závod formule 1 v Imole znovu ukázal propastný rozdíl v psychické kondici obou pilotů Mercedesu. Zatímco Lewis Hamilton předvedl skvělý návrat do špičky po jezdecké chybě, Valtteri Bottas jen paběrkoval a závod pro něj skončil bouračkou.
Dvojice pilotů Mercedesu. Vlevo Valtteri Bottas, s nímž hovoří Lewis Hamilton.
Dvojice pilotů Mercedesu. Vlevo Valtteri Bottas, s nímž hovoří Lewis Hamilton. | Foto: Reuters

Nedělní Velká cena Emilie Romagny formule 1 se dá jednoduše rozdělit na dvě poloviny. Už proto, že ve 34. z 63. vypsaných kol byl závod po vážné havárii přerušen.

Jeden z jejích účastníků, pilot Mercedesu Valtteri Bottas, tak symbolicky ukončil své italské trápení, které začalo už v kvalifikaci. Naopak jeho týmový kolega Lewis Hamilton využil následující tři desítky kol k famóznímu postupu z deváté příčky až na druhé místo.

Bottas byl v úvodním podniku sezony v Bahrajnu třetí, ale Imola mu vůbec štěstí nepřinesla. Sice v pátek zajel ze všech jezdců nejlepší časy, jenže rychlost si nedokázal udržet do rozhodující fáze kvalifikace a vyšel z ní až jako osmý.

Zamrzlý Fin nebojoval

To jako by rodákovi z Nastoly definitivně vzalo vítr z plachet. Po rozpačitém startu se propadl na desáté místo. Celých deset kol mu trvalo postoupit aspoň o jednu pozici. Pak se zasekl za Aston Martinem. Lance Strolla nebyl schopný předjet ani s aktivovaným DRS.

Pak se za Bottase přiřítil nabuzený George Russell. Výsledkem jejich souboje byl karambol a přerušený závod. Nejsmutnější na této konkrétní bouračce je to, že by k ní podle rozvržení sil v boxech nemělo vůbec dojít. Mercedes je auto na stupně vítězů a Williams, byť se zlepšuje, stále patří do druhé poloviny výsledkové listiny.

Hamilton se nevzdal

Jak už to tak bývá, pohroma jednoho znamenala štěstí druhého. Jen pár chvil před Bottasovou bouračkou vyjel Lewis Hamilton mimo trať, "zašprajcnul se" u zdi, na trať se vrátil s velkou ztrátou a ještě musel do boxů pro nové přední křídlo. To vše znamenalo, že se ve chvíli vyvěšení červených vlajek propadl až na deváté místo.

Jenže sedminásobný mistr světa je bojovník. Do soupeřů se zakousl jako buldok. Jako v nějaké počítačové hře začal postupně předjíždět jednu formuli za druhou. Po krásném souboji zdolal nakonec i Landa Norrise a byl klasifikován jako druhý.

Od jezdců Mercedesu to v neděli byly výkony odlišné jako noc a den. S takovouhle by Bottas neměl šanci udržet si místo v týmu ani za situace, že by Hamilton skutečně po letošní sezoně ukončil úspěšnou kariéru.

Jak trpká by to asi byla pilulka, kdyby se jeho nástupcem stal právě Russell?

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy