Komentář: "Svatozář" sice v Británii chránila životy, ale Číňan mohl i tak zemřít

Radek Vičík Radek Vičík
4. 7. 2022 19:30
Divoká havárie čínského pilota Čou Kuan-jü v nedělním závodě F1 v Silverstonu sice dopadla dobře, ale přinesla další důležité otázky ohledně bezpečnosti.

Stačila malá strkanice na startu Velké ceny Británie a Alfa Romeo čínského nováčka se proměnila v neřízenou střelu.

Kus cesty Čou Kuan-jü absolvoval po hlavě, načež jeho monopost začal dělat ve štěrkové únikové zóně přemety. Potom zapadl jako do šuplíku mezi dvě ochranné zóny.

O tom, že systém ochrany hlavy halo sice není pěkný, ale zachraňuje životy, není sporu. Ostatně podobně jako pilot Alfy Romeo mu může za mnohé vděčit téhož dne v závodě F2 na Silverstonu Roy Nissany.

27letému Izraelci se doslova projel po hlavě mladičký Nor Dennis Hauger, jehož stroj katapultoval do vzduchu obrubník po kolizi zaviněné Nissanym.

Takže pozitivní roli "svatozáře" máme odškrtnutou.

Zbývá tu ovšem jedno velké "ale". Celá slavná ochrana hlavy mohla být Čou Kuan-jü platná jako veverce louskáček, pokud by monopost zaklíněný mezi bariéru z pneumatik a zídkou s ochrannou sítí začal hořet.

V té chvíli by totiž nebylo nijak možné pilota Alfy Romeo rychle vyprostit. Číňan seděl bezmocně uvězněný v kokpitu s hlavou opřenou o svodidla. Odtud by se nedostal ani David Copperfield…

Jako první na to upozornil bezprostřední svědek a účastník hromadné bouračky v Silverstonu George Russell. "Bylo hrozné, v jaké pozici byl (Čou Kuan-jü) zaseknutý. S tím by nešlo nic udělat. Budeme muset udělat všechno proto, aby se auta nemohla ocitnout v takové pasti. Mezera mezi jednotlivými bariérami musí zmizet," uvedl pilot Mercedesu.

V nádržích F1 po startu je 100 kg paliva. A ono je něco jiného, když začne hořet vůz, který proletěl bariérou, jako v případě Romaina Grosjeana před dvěma lety v Sáchiru, než totálně zaklíněný monopost.

Případů, kdy takhle pilot uhořel, zná historie šampionátu celou řadu. Bylo by zbytečné, aby v dnešní době vymožeností typu halo přišla podobná, úplně zbytečná tragédie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
Další zprávy