Druhý život hvězd formule 1: Bossové týmu, úspěšní podnikatelé, televizní obrazovka i boj s úřady

Niki Lauda patří k těm skvělým pilotům formule 1 minulosti, kteří se dokázali prosadit i v "druhém životě".
Laudovou další vášní bylo létání, proto si založil vlastní aerolinky Lauda Air. Jeho stroj Boeing 767-300ER roku 1991 v Thajsku kvůli technické chybě konstruktérů havaroval a zahynulo 223 lidí a členů posádky.
Později byl z vedení firmy vytlačen, což se mu později stalo i u firmy Fly Niki.
Lauda se ovšem nikdy "neodstřihl" od světa formule 1. Byl konzultantem Ferrari, v letech 2001 až 2003 stál v čele nevydařeného pokusu Jaguaru vrátit se do F1, načež se v září 2012 stal nevýkonným šéfem týmu Mercedes po boku šéfa výkonného Tota Wolffa. Ve Stříbrných šípech mu také patří 10 % akcií stáje.
Alain Prost sice v roce 1984 právě s Laudou prohrál titul mistra světa o pouhého půl bodu, ale v celkové bilanci je na tom lépe - šampionem se stal celkem čtyřikrát.
Foto: Daimler Media
Radek Vičík Radek Vičík
23. 3. 2017 12:54
Podívejte se, co dnes dělají bývalé hvězdy formule 1. Řada z nich zůstala u motorsportu, ale najdeme mezi nimi i politiky, obchodníky či ty, jejichž podnikání skončilo krachem. Čerstvě se mezi "vysloužilce" zařadil také loňský mistr světa Nico Rosberg, který po sezoně nečekaně ukončil kariéru.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy