Fascinující příběh mexického plagiátora. Bohatý synek si úspěch ve formuli 1 nekoupil

Radek Vičík Radek Vičík
5. 2. 2021 10:48
Dnes se ve formuli 1 každé kopírování techniky přísně kontroluje a trestá. Mexičan Héctor Rebaque, jenž dnes slaví 65. narozeniny, a jeho příběh z roku 1979 jsou ale jasným důkazem toho, že ani kopie vítězného monopostu nemusí vést ve světě Grand Prix k úspěchu.
Héctor Rebaque se dočkal velkého triumfu až v roce 1983 v zámořském seriálu CART.
Héctor Rebaque se dočkal velkého triumfu až v roce 1983 v zámořském seriálu CART. | Foto: IndyCar Media

Mexičan Sergio Pérez si loni dojel pro premiérové vítězství ve formuli 1 ve voze týmu Racing Point potrestaného za plagiátorství úspěšného Mercedesu. Přitom o 41 let dříve jeho krajan Héctor Rebaque startoval ve formuli, která byla bezelstnou kopií dvou jiných úspěšných speciálů.

Nikdo se tomu tehdy nedivil, o protestech ani nemluvě. Možná proto, že Rebaque HR100 byl totální propadák…

Rebaque, syn úspěšného developera a architekta, se narodil 5. února 1956 v mexickém hlavním městě. Měl rychlost v krvi, protože otec Héctor starší závodil na okruzích i v automobilových soutěžích. Po ukončení kariéry založil Team Rebaque, který dláždil jeho synovi cestu na výsluní.

Raketová cesta do formule 1

Héctor junior na okruzích debutoval v 15 letech a už o rok později se zúčastnil dvanáctihodinovky v Sebringu. V osmnácti se po boku krajanů Guillerma Rojase a Freddyho van Beurena objevil dokonce ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Jenže jejich Porsche 911 vydrželo pouhých 46 kol.

To všechno byla pouhá předehra k velkému debutu. Bohatý mexický synek zaujal Alexandera Fermor-Hesketha, třetího barona z Heskethu. Britský šlechtic v ekonomické tísni, který předtím do světa formule 1 zavedl VIP stany se šampaňskými a opulentními hostinami, pro něj v roce 1977 připravil v šesti Velkých cenách třetí monopost.

Mladý Mexičan se v podprůměrné formuli kvalifikoval jen jednou a na Hockenheimringu ho pak stejně zradil motor. Další rok se proto vrátil pod hlavičku Teamu Rebaque. Podle hesla "pro nás je dobré jen to nejlepší" si stáj pořídila Losus 78, s nímž na konci sezony slavil Mario Andretti titul.

Jenže co dokázal ostřílený Američan bravurně zvládat, s tím měl málo zkušený pilot z Mexika plné ruce práce. Několikrát vypadl už v páteční předkvalifikaci, která prosévala v té době velmi početné závodní pole před samotným bojem o účast ve Velké ceně.

Nejsvětlejším bodem bylo šesté místo v GP Německa a s ním spojený jediný bod. Ten Rebaquea nasměroval na konečné 19. místo ročníku 1978.

Mexičané se nevzdali, v následující sezoně si od Lotusu pořídili jejich nový typ 79. S ním se sice Héctor junior pravidelně kvalifikoval do Grand Prix, jenže na body ne a ne dosáhnout.

Kus z Lotusu a tu něco z Williamsu

Team Rebaque proto požádal o pomoc zkušeného Američana Rogera Penskeho. Zadání bylo asi takové: Postavte nám skvělý vůz a nemusí být vůbec originální. Načež Penskeho lidé v dílnách na britské základně v Poole vyrobili formuli, která by dnes nesměla ani vystrčit přední spoiler z boxů.

Konstruktéři Geoff Ferris a John Barnard se více než inspirovali dvěma speciály, které podle nich ztělesňovaly to nejlepší z tehdejší techniky F1. Šasi byl v podstatě "obšlehnutý" Lotus 79, k němuž přisadili bočnice z Williamsu FW07.

Naroubováním bočnic z Williamsu FW07 (vpravo nahoře) na Lotus 79 (vlevo nahoře) vznikl nový monopost Rebaque HR100 (dole).
Naroubováním bočnic z Williamsu FW07 (vpravo nahoře) na Lotus 79 (vlevo nahoře) vznikl nový monopost Rebaque HR100 (dole). | Foto: Koláž: Aktuálně.cz

Monopost vypadal pěkně, ale výsledky na dráze byly tristní. Už premiéra ve Velké ceně Itálie ovšem dopadla fiaskem. Rebaque skončil v kvalifikaci daleko poslední, od postupu ho dělilo více než 3,5 vteřiny.

V Montrealu se sice do závodu dostal, avšak na ostrově Notre-Dame musel po absolvování 26 kol odstoupit kvůli poruše na šasi. Neslavnou éru kopie označené jako Rebaque HR100 ukončila další nezvládnutá kvalifikace, tentokrát v americkém Watkins Glen.

Body s Brabhamem a konečně vítězství

Po epizodě s nevydařeným plagiátem přišly pro Héctora Rebaquea paradoxně nejlepší chvíle jeho kariéry. Po ladem ležících dolarech z mexické kasičky sáhl Bernie Eccleslone, Rebaque v půlce sezony vyměnil v kokpitu Brabhamu brazilského pilota Ricarda Zunina.

Po boku obhájce titulu Nelsona Piqueta vydržel až do konce ročníku 1981. V něm získal 11 bodů a skončil celkově desátý. S nejlepším výkonem kariéry se rodák z Mexico City s formulí 1 rozloučil, načež zamířil do americké formulové série CART.

Právě zde, na okruhu Road America, se v září 1982 dočkal svého jediného velkého triumfu. Sezonu v barvách týmu Forsythe Racing zakončil konečnou 15. příčkou. Tím se také ukončila profesionální kariéra mexického pilota.

Rebaque se vydal ve stopách otce, věnuje se architektuře a developerství. Na závodění ale úplně nezanevřel. Monopost Rebaque HR100 dodnes zdobí jeho rezidenci.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy