Hamilton vyhrál v Monze a vytlačil Vettela z čela šampionátu

Radek Vičík Radek Vičík
3. 9. 2017 15:29
Lewis Hamilton jako první pilot v letošní sezoně formule 1 vyhrál dvě Grand Prix po sobě. Triumfem v Monze přeskočil dosavadního lídra MS Sebastiana Vettela.
Lewis Hamilton na stupních vítězů v Monze.
Lewis Hamilton na stupních vítězů v Monze. | Foto: Reuters

Monza - Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál Velkou cenu Itálie formule 1. Protože jeho rival Sebastian Vettel z týmu Ferrari dojal třetí, dostal se Brit letos poprvé do čela světového šampionátu.

Britský jezdec se stal letos prvním pilotem, jenž letos vyhrál dvě Grand Prix po sobě. Po 58. vítězství kariéry má v čele seriálu má náskok tří bodů.

Mercedes lepší Ferrari

"Miluju to tady, miluju vášeň fanoušků. Jsem šťastný. Tenhle víkend jsme udělali velký kus práce," řekl spokojený vítěz. Pak si Hamilton neodpustil komentář na konto domácího italského týmu: "Mercedes má určitě lepší motor než Ferrari."

Hamilton  triumfoval stylem start - cíl, úspěšný den Stříbrných šípů podtrhl v neděli druhým místem Valtteri Bottas. Naopak Vettel se po startu nedokázal posunout ze šesté příčky a musel se na stupně vítězů tvrdě prodírat kupředu.

Průběh závod byl až na několik dramatických soubojů jednoznačný. Mercedesu se na rychlém okruhu v Monze dařilo díky převaze ve výkonu motoru a Ferrari na převahu soupeře nenašlo taktickou protizbraň.

"Neměli jsme takové tempo jako Mercedes, ale máme silný vůz a do konce sezony budeme silní," slíbil věrným tifosi Vettel.

Verstappen rány dostal i rozdal

Svoji "tradiční" smůlu si prožil Max Verstappen. Nizozemec v Red Bull měl po kontaktu s Felipem Massou a jeho Williamsu proražené kolo.

Poškozený Verstappenův Red Bull:

Přesto se po nasazení třech sad gum objevil v cíli alespoň na poslední bodované pozici. Tu získal po tvrdém souboji v Kevinem Magunessem, když do vozu Hass dokonce narazil.

Red Bullu se strategie v Královském parku v Monze dařily. Díky ní se výrazně posunul také Daniel Ricciardo, jenž po zastávce v boxech přeskočil rovnou tři soupeře. Pak ještě předjel Ferrari Kimiho Räikkönena a skončil těsně pod stupni vítězů.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monze:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:15:32,310 hod. (prům. rychlost: 243,627 km/h), 2. Bottas (Fin./Mercedes) -4,471, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -36,317, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) -40,335, 5. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:00,082, 6. Ocon (Fr./Force India) -1:11,528, 7. Stroll (Kan./Williams) -1:14,156, 8. Massa (Braz./Williams) -1:14,834, 9. Pérez (Mex./Force India) -1:15,276, 10. Verstappen (Niz./Red Bull) -1 kolo.