Přesýpací hodiny ve formuli slibují drama. Hamilton je na koni, i díky nespolehlivému Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
4. 10. 2017 6:38
Formulová matematika nahrává Lewisi Hamiltonovi. Ovšem pokud by jeho konkurent Sebastian Vettel všechny zbývající závody vyhrál, pilotovi Mercedesu by k titulu nestačilo ani to, kdyby pokaždé dojel hned za ním.
Sebastian Vettel a Lewis Hamilton jsou hlavními aktéry souboje o titul mistra světa formule 1. | Foto: Reuters

Praha - Mistrovství světa formule 1 má za sebou tři čtvrtiny napínavé sezony. A zatímco v Poháru konstruktérů by Mercedes při rozdílu 118 bodů o čtvrtý titul v řadě připravila snad jen dvouměsíční generální stávka v dílnách v Brackley vyhlášená s okamžitou platností, mezi jezdci je stále všechno otevřené.

Před posledními pěti podniky má Lewis Hamilton před Sebastianem Vettelem náskok 34 bodů. To je slušný základ pro útok na titul. Jenže Brit ve službách Stříbrných šípů stále není ve fázi, kdy mu i při pěti výhrách rivala ve Ferrari stačí dojíždět druhý. To by totiž na konci sezony o jeden jediný bod prohrál (371:372).

Těžká mise: pět závodů a pět vítězství

Jenže je možné v ročníku, kdy poprvé v éře hybridních motorů vyhrálo Grand Prix pět různých pilotů, čekat takovou dominanci jediného jezdce? Otazníky vzbuzuje také spolehlivost monopostů Ferrari, které v Malajsii postupně zradily Vettela i Kimiho Räikkönena. To Hamilton zatím letos dojel a bodoval ve všech Grand Prix. Což kromě něho dokázal už jen Esteban Ocon z týmu Force India.

Na druhou stranu, když to Vettelovi jelo, dokázal se z posledního místa prokousat v Sepangu až těsně pod stupně vítězů a jeho časy byly lepší než rychlá kola v podání Mercedesu. To je jedna z věcí, které nyní Hamiltona upřímně trápí.

Brita tak může uklidnit reálně hrozící trest pro jeho německého soka za prapodivnou nehodu se Strollem, která bude Vettela zřejmě stát novou převodovku a z toho plynoucí ztrátu pěti míst na startovním roštu GP Japonska.

Druhým nebezpečím je Red Bull. Max Verstappen v Sepangu vyhrál poměrně suverénním způsobem a tempo jeho vozu bylo minimálně srovnatelné se Stříbrnými šípy, ne-li ještě lepší.

Historie preferuje Hamiltona

Tipovat pořadí v závěrečných pěti podnicích, které se vměstnají do osmi týdnů od 8. října do 26. listopadu, je nesnadný úkol. Pomoci nám mohou výsledky z předchozích sezon. A podle nich je jasným favoritem na titul Hamilton. Ten v Suzuce, Austinu, Mexico City, Sao Paulu i Abú Dhabí v posledních třech letech vždy minimálně jednou zvítězil a třeba v takovém Texasu má za sebou hattrick.

Výsledky Hamiltona a Vettela na tratích závěrečných pěti Velkých cen ročníku 2017 z předchozích tří sezon: