26. 4. 2022 19:00
Rivalita mezi Lewisem Hamiltonem a Nicem Rosbergem pokračuje. Němec si v roli komentátora užíval Britovo trápení v nedělní Velké ceně Emilie-Romagny formule 1 v Imole.
Lewis Hamilton s Mercedesem ve Velké ceně Emilie-Romagny F1 2022
Lewis Hamilton s Mercedesem ve Velké ceně Emilie-Romagny F1 2022 | Foto: MediaPortal Mercedes-Benz AG - Jiří Křenek

Když spolu před šesti lety bojovali o titul mistra světa, proměnily se boxy Mercedesu ve výbušnou směs. Oba piloti měli krátce po startu závodu v Barceloně kolizi a blízko vzájemnému vyřazení byli také na Red Bull Ringu.

Z rakouské trati se také traduje legendární výrok šéfa týmu Toto Wolffa, který nasupeně prohlásil: "Vypadali jsme jako banda idiotů."

Když Rosberg na konci sezony splnil svůj cíl, porazil Hamiltona a stal se mistrem světa, rázem ukončil aktivní závodnickou kariéru.

Ale rivalita jen tak nezmizela. Týmy obou formulových šampionů se loni utkaly v novém seriálu elektrických SUV Extreme E a hned si to rozdaly o titul. Nakonec byl šťastnější Němec a jeho Rosberg X Racing, který po lítém boji pokořil konkurenční stáj Team X44.

Nyní se Rosberg věnuje také spolukomentování závodů formule 1 pro britskou stanici Sky Sports. A právě při této příležitosti si doslova užíval trápení bývalého parťáka ze Stříbrných šípů v Imole.

V sobotním sprintu dojel Hamilton na 14. místě. Ale mělo být ještě hůř. Nedělní Grand Prix totiž britskému jezdci absolutně nevyšla. Nejenže skončil až třináctý, ale navíc byl až devět příček za týmovým kolegou Georgem Russellem. Navíc se musel vypořádat s tím, že ho vítěz Max Verstappen předjel o celé kolo.

Však si Rosberg průběh závodu vychutnal. Pokaždé, když dostal od reportérů Sky Sports šanci promluvit, hovořil jen o Hamiltonově trápení.

"Chvilku počkejte. Jestli jste si mysleli, že to pro Lewise nemůže být horší, tak tady máte jeho úhlavního rivala Maxe Verstappena, jak mu dává kolo," řekl ve chvíli, kdy se pilot Red Bullu blížil ke svému velkému soupeři z finále loňské sezony.

"To bude bolet. A věřím tomu, že až pojede kolem, bude se Max pod helmou usmívat," přisadil si Němec.

Na Hamiltona stočil řeč, i když se ho ptali na něco úplně jiného. Tak třeba využil okamžiku, kdy Charles Leclerc dostal smyk a přišel tak o naději dostat se na stupně vítězů.

"Myslím, že Ferrari možná mělo zkusit ještě jedno kolo, jestli přední křídlo vydrží. A my teď vidíme Lewise (Hamiltona), jak se podvacáté marně snaží předjet Gaslyho, což pro něj musí být také bolestivé," prohodil škodolibě Rosberg.

Po závodě vítěz 23 Grand Prix navíc prohlásil, že kritika vozu Mercedes a omluva Wolffa jeho jezdci není na místě. "To není tak úplně pravda. Nezapomeňte, že George Russell byl se stejným vozem čtvrtý. Lewis měl tedy na tomto špatném výsledku rozhodně velký podíl," dodal.

Hamilton se nevešel do top 10 teprve podruhé v posledních 168 absolvovaných podnicích F1. Že se nedokázal dostat před AlphaTauri Pierra Gaslyho, to bylo také na pováženou. V uplynulé sezoně nasbíral třikrát víc bodů než francouzský jezdec.