Hamilton se letos definitivně zařadil mezi legendy F1. Má na to být úplnou jedničkou?

Radek Vičík Radek Vičík
31. 10. 2018 15:07
Lewis Hamilton postupně bourá jeden rekord formule 1 za druhým. Letos navíc dokázal ovládnout sezonu, i když měl Sebastian Vettel rozdané lepší karty.
Lewis Hamilton slaví v Mexiku pátý titul mistra světa.
Lewis Hamilton slaví v Mexiku pátý titul mistra světa. | Foto: ČTK

Komentář - Pět titulů mistra světa. To je vstupenka Lewise Hamiltona mezi nesmrtelné legendy nejen formule 1, ale i celého motorického sportu. Letos 33letý Brit navíc předvedl nejlepší výkony své kariéry a dokázal vyhrát, byť mu Mercedes tentokrát nepřipravil auto o třídu lepší než konkurence a Sebastian Vettel ve Ferrari měl prostředky k tomu, aby ho konečně pokořil.

Od debutové sezony 2007, kdy prohrál boj o titul s Kimim Räikkönenem o jediný bod, zná Hamilton cenu každičké pozice v každém závodě. Letošním ročníkem prošel profesorským stylem á la Alain Prost, který však okořenil na hony viditelnou vášní ze závodění.

Ale co je nejdůležitější, Juana Manuela Fangia vyrovnal deklasováním hlavního rivala, který měl k dispozici lepší vůz. Ferrari letos připravilo velmi dobrý monopost a ještě po desátém podniku sezony Vettel vedl. Jenže německý pilot neustál tlak fanoušků a možná i vlastního ega a vysněný titul Scuderii nedovezl.

Po hloupé chybě na mokrém Hockenheimringu, kde Němec před svými fanoušky přišel o jasné vedení, začal Hamiltonův sprint za titulem. Z osmi Velkých cen jich jezdec Stříbrných šípů vyhrál sedm a korunovace přišla už tři podniky před koncem sezony.

Právě způsob, jak se vyrovnal s nabídnutou šancí, ukazuje jeho závodnickou dospělost. Stačí si jen připomenout jeho někdy až hysterické výlevy, když vygradovala týmová rivalita s Nikem Rosbergem. Tenze byla tak veliká, že Němec krátce po zisku titulu mistra světa 2016 raději spěšně ukončil kariéru.

Hamilton vzal tehdejší porážku jako lekci. Rosbergův nástupce Valtteri Bottas přišel do Mercedesu coby jasná dvojka, a tak se rodák ze Stevenage mohl soustředit na soupeře v monopostech jiných barev.

I když se ani Stříbrné šípy nevyvarovaly chybných strategií, častým zmatkům v boxech Ferrari se ani zdaleka nepřiblížily. Rudý tým z Maranella tak přišel o výhodu výkonnějšího vozu, letošní šampion byl letos prostě i nejlepším pilotem.

Pokud mu to vydrží, může se - aspoň statisticky - stát rovnou nejlepším pilotem F1 historie. Za Michaelem Schuamcherem nyní zaostává o dva tituly a 20 vítězství. Při současném tempu by na obojí mohl dosáhnout už v roce 2020. A třeba vyhraných kvalifikací má už dnes na svém kontě o 13 víc než legendární Schumi.

Co dalšího ještě momentální fenomén formule 1 předvede, to se nechme překvapit v následujících sezonách. Ale už teď si dovolíme jedno malé proroctví. Tak jako po Vettelově panování přišla éra Hamiltona, není daleko doba, kdy všechny zastíní Max Verstappen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy