Hodinky Hamilton nosil už Elvis, teď šampion F1 žaloval hodináře za užívání jména

Radek Vičík Radek Vičík
21. 11. 2020 12:15
Marketinková společnost Lewise Hamiltona žalovala hodinářskou společnost Hamilton Watch Company kvůli jejímu jménu. Přitom švýcarská firma byla založena už v roce 1892. Evropský úřad pro duševní vlastnictví nároky šampiona formule 1 po třech letech tahanic neuznal.
Lewis Hamilton při VC Ruska 2020.
Lewis Hamilton při VC Ruska 2020. | Foto: Reuters

Lewis Hamilton sice minulý víkend vyrovnal sedmým titulem mistra světa formule 1 fenomenální bilanci Michaela Schumachera, ale souběžně s tím utrpěl velkou právní porážku v tahanici o ochrannou známu Hamilton.

Švýcarská společnost Hamilton Watch Company je nástupcem amerického výrobce hodinek založeného v Lancasteru už v roce 1892. Součást koncernu Swatch se do právních tahanic s pilotem Mercedesu dostala už před třemi lety. Lewis Hamilton jí totiž chtěl zabránit, aby své jméno registrovala jako obchodní značku pro celou Evropu.

Snahu šampiona uzurpovat si jméno Hamilton jen pro sebe teď definitivně smetl ze stolu Evropský úřad pro duševní vlastnictví (EUIPO). Prohlásil, že 35letý závodník nemá žádná "přirozená práva" ke jménu, které hodinářská společnost používá od konce 19. století.

"Napadená ochranná známka se týká pouze samotného slova Hamilton, nikoliv Lewis Hamilton. To první je vcelku běžné příjmení v anglicky hovořících zemí. Neexistuje žádné přirozené právo, aby osoba měla své vlastní jméno registrované jako ochrannou známku, pokud by to bylo v rozporu s právy třetích stran," stojí v rozhodnutí EUIPO.

Nález úřadu také připomíná, že hodinky Hamilton nosila řada známých osobností včetně Elvise Presleyho dávno před tím, než se aktuální šampion F1 vůbec narodil.

Udělení ochranné známky dala před třemi lety hodinářům od Hamiltonu výlučná práva k používání této značky na hodinkách a dalšímu příslušenství po celém kontinentu.

To přimělo právníky hvězdy Mercedesu, kteří spravují marketinková práva Lewise Hamiltona přes maltskou společnost 44IP, aby se pokusili zneplatnit  žádost Hamilton Watch Company.

Tvrdili, že byla podána ve "špatné víře", jejím prostřednictvím byla zmařena "spravedlivá soutěž" a údajně dokonce nebyla vůbec uvedena do užívání. S tím neuspěli a navíc musí protistraně uhradit náklady ve výši 893 liber (více než 26 000 Kč).

Sám jezdec formule 1, jenž je reklamní tváří hodinářské společnosti IWC Schaffhausen, se ke kauze nevyjádřil.

Elvis Presley s hodinkami Hamilton
Elvis Presley s hodinkami Hamilton | Foto: Hamilton Watch Company
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy