Toro Rosso vyzkouší v F1 nováčka Gaslyho. V Sepangu mu Kvjat přenechá svůj monopost

Radek Vičík Radek Vičík
26. 9. 2017 12:56
Ani v Toro Rossu ruský pilot Daniil Kvjat neodjede druhý rok po sobě celou sezonu. Loni přišel po čtyřech závodech z Red Bullu, letos ho minimálně v Malajsii vystřídá nováček Pierre Gasly.
Pierre Gasly letos závodí v japonské Super Formuli, kde vyhrál dva ze sedmi dosud odjetých podniků.
Pierre Gasly letos závodí v japonské Super Formuli, kde vyhrál dva ze sedmi dosud odjetých podniků. | Foto: Dutch Photo Agency/Red Bull Content Pool

Sepang - Tým formule 1 Toro Rosso v úterý potvrdil, že se rozhodl vyzkoušet nováčka Pierra Gaslyho, který ve víkendové Velké ceně Malajsie nahradit Daniila Kvjata. Ruský jezdec zůstane mimo hru pravděpodobně i poté v Japonsku.

21letý Francouz dostane šanci přesvědčit šéfy týmu, zda bude dostatečně kvalitní náhradou za odcházejícího Carlose Sainze juniora. Ten příští rok bude závodit za Renault a v Toro Rossu se tak uvolní jeho místo.

Původní informace z boxů stáje se sídlem v italské Faenze hovořily o tom, že by Sainz zamířil do Renaultu už nyní. Měl totiž nahradit Jonathana Palmera, jemuž první část sezony nevyšla. Pak se ale Brit výrazně zlepšil a v Singapuru si šestým místem zajel nejlepší výsledek dosavadní kariéry.

Proto si Renault ponechá Brita do konce roku a Toro Rosso muselo zvolit jinou variantu. Loňský šampion GP2 (dnešní Formule 2) Gasly by mohl závodit v Sepangu i následujícím podniku v Japonsku, ale s Austinem mu koliduje finále sezony japonské Super Formule. Tam francouzský pilot bojuje o vítězství, po dvou triumfech má ztrátu pouhého půlbodu na vedoucího Hiroakiho Išiuru.

"Výměna jezdců nám umožní udělat si lepší obrázek před volbou jezdců pro rok 2018. Daniil Kvjat z různých příčin, ať už to byly technické problémy i jeho vlastní chyby, zatím neukázal svůj skutečný potenciál. Proto v dalších závodech bude odpočívat," uvedl šéf Tora Rossa Franz Tost. Fráze " v dalších závodech" jasně ukazuje, že Gasly si vyzkouší několik Grand Prix - ne jen Malajsii.

Kvjat, který do Toro Rossa přišel loni po čtyřech závodech odjetých za Red Bull, zažívá s pouhými čtyřmi body mimořádně frustrující sezonu formule 1. Proti tomu Sainz jich získal už 48. Ruský jezdec tak nemá ještě jistotu, že bude startovat v F1 i příští rok.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

před 54 minutami

Umělou inteligenci v EU využívá sedm procent firem, v Česku méně

Umělou inteligenci loni v zemích Evropské unie využívalo sedm procent firem, které mají alespoň deset zaměstnanců. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejaktivnější jsou v tomto smyslu firmy v Irsku, naopak nejméně umělou inteligenci využívají firmy v Lotyšsku. Česko je se šesti procenty mírně pod unijním průměrem.

"Umělá inteligence je oblast strategické důležitosti a klíčový faktor hospodářského rozvoje. Může poskytnout řešení pro spoustu náročných úkolů, jako je léčba nemocí či minimalizace dopadů klimatu na zemědělství. Umělá inteligence dává strojům a systémům schopnost analyzovat své okolí a s určitým stupněm autonomie rozhodovat za účelem dosažení konkrétních cílů," uvedl Eurostat.

Zatímco dvě procenta firem využívala strojové učení k interní analýze velkých dat, v jednom procentu firem se data analyzovala interně s pomocí přirozeného jazykového zpracování, přirozené tvorby jazyka nebo rozpoznávání řeči. Chatovací službu, kdy chatbot, tedy komunikační robot, nebo virtuální asistent odpovídají zákazníkům v přirozeném jazyce, využívala dvě procenta firem. Rovněž dvě procenta firem pak využívala roboty s určitou formou autonomie, například pro úklid, nebezpečné či opakované činnosti, jako je odstraňování jedovatých látek, třídění zboží ve skladě, případně pomoc zákazníkům s nakupováním nebo placením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy