Toro Rosso vyzkouší v F1 nováčka Gaslyho. V Sepangu mu Kvjat přenechá svůj monopost

Radek Vičík Radek Vičík
26. 9. 2017 12:56
Ani v Toro Rossu ruský pilot Daniil Kvjat neodjede druhý rok po sobě celou sezonu. Loni přišel po čtyřech závodech z Red Bullu, letos ho minimálně v Malajsii vystřídá nováček Pierre Gasly.
Pierre Gasly letos závodí v japonské Super Formuli, kde vyhrál dva ze sedmi dosud odjetých podniků.
Pierre Gasly letos závodí v japonské Super Formuli, kde vyhrál dva ze sedmi dosud odjetých podniků. | Foto: Dutch Photo Agency/Red Bull Content Pool

Sepang - Tým formule 1 Toro Rosso v úterý potvrdil, že se rozhodl vyzkoušet nováčka Pierra Gaslyho, který ve víkendové Velké ceně Malajsie nahradit Daniila Kvjata. Ruský jezdec zůstane mimo hru pravděpodobně i poté v Japonsku.

21letý Francouz dostane šanci přesvědčit šéfy týmu, zda bude dostatečně kvalitní náhradou za odcházejícího Carlose Sainze juniora. Ten příští rok bude závodit za Renault a v Toro Rossu se tak uvolní jeho místo.

Původní informace z boxů stáje se sídlem v italské Faenze hovořily o tom, že by Sainz zamířil do Renaultu už nyní. Měl totiž nahradit Jonathana Palmera, jemuž první část sezony nevyšla. Pak se ale Brit výrazně zlepšil a v Singapuru si šestým místem zajel nejlepší výsledek dosavadní kariéry.

Proto si Renault ponechá Brita do konce roku a Toro Rosso muselo zvolit jinou variantu. Loňský šampion GP2 (dnešní Formule 2) Gasly by mohl závodit v Sepangu i následujícím podniku v Japonsku, ale s Austinem mu koliduje finále sezony japonské Super Formule. Tam francouzský pilot bojuje o vítězství, po dvou triumfech má ztrátu pouhého půlbodu na vedoucího Hiroakiho Išiuru.

"Výměna jezdců nám umožní udělat si lepší obrázek před volbou jezdců pro rok 2018. Daniil Kvjat z různých příčin, ať už to byly technické problémy i jeho vlastní chyby, zatím neukázal svůj skutečný potenciál. Proto v dalších závodech bude odpočívat," uvedl šéf Tora Rossa Franz Tost. Fráze " v dalších závodech" jasně ukazuje, že Gasly si vyzkouší několik Grand Prix - ne jen Malajsii.

Kvjat, který do Toro Rossa přišel loni po čtyřech závodech odjetých za Red Bull, zažívá s pouhými čtyřmi body mimořádně frustrující sezonu formule 1. Proti tomu Sainz jich získal už 48. Ruský jezdec tak nemá ještě jistotu, že bude startovat v F1 i příští rok.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy