Toro Rosso vyzkouší v F1 nováčka Gaslyho. V Sepangu mu Kvjat přenechá svůj monopost

Radek Vičík Radek Vičík
26. 9. 2017 12:56
Ani v Toro Rossu ruský pilot Daniil Kvjat neodjede druhý rok po sobě celou sezonu. Loni přišel po čtyřech závodech z Red Bullu, letos ho minimálně v Malajsii vystřídá nováček Pierre Gasly.
Pierre Gasly letos závodí v japonské Super Formuli, kde vyhrál dva ze sedmi dosud odjetých podniků.
Pierre Gasly letos závodí v japonské Super Formuli, kde vyhrál dva ze sedmi dosud odjetých podniků. | Foto: Dutch Photo Agency/Red Bull Content Pool

Sepang - Tým formule 1 Toro Rosso v úterý potvrdil, že se rozhodl vyzkoušet nováčka Pierra Gaslyho, který ve víkendové Velké ceně Malajsie nahradit Daniila Kvjata. Ruský jezdec zůstane mimo hru pravděpodobně i poté v Japonsku.

21letý Francouz dostane šanci přesvědčit šéfy týmu, zda bude dostatečně kvalitní náhradou za odcházejícího Carlose Sainze juniora. Ten příští rok bude závodit za Renault a v Toro Rossu se tak uvolní jeho místo.

Původní informace z boxů stáje se sídlem v italské Faenze hovořily o tom, že by Sainz zamířil do Renaultu už nyní. Měl totiž nahradit Jonathana Palmera, jemuž první část sezony nevyšla. Pak se ale Brit výrazně zlepšil a v Singapuru si šestým místem zajel nejlepší výsledek dosavadní kariéry.

Proto si Renault ponechá Brita do konce roku a Toro Rosso muselo zvolit jinou variantu. Loňský šampion GP2 (dnešní Formule 2) Gasly by mohl závodit v Sepangu i následujícím podniku v Japonsku, ale s Austinem mu koliduje finále sezony japonské Super Formule. Tam francouzský pilot bojuje o vítězství, po dvou triumfech má ztrátu pouhého půlbodu na vedoucího Hiroakiho Išiuru.

"Výměna jezdců nám umožní udělat si lepší obrázek před volbou jezdců pro rok 2018. Daniil Kvjat z různých příčin, ať už to byly technické problémy i jeho vlastní chyby, zatím neukázal svůj skutečný potenciál. Proto v dalších závodech bude odpočívat," uvedl šéf Tora Rossa Franz Tost. Fráze " v dalších závodech" jasně ukazuje, že Gasly si vyzkouší několik Grand Prix - ne jen Malajsii.

Kvjat, který do Toro Rossa přišel loni po čtyřech závodech odjetých za Red Bull, zažívá s pouhými čtyřmi body mimořádně frustrující sezonu formule 1. Proti tomu Sainz jich získal už 48. Ruský jezdec tak nemá ještě jistotu, že bude startovat v F1 i příští rok.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy