Hamiltona čeká ve Spa jubileum a útok na rekord. Nebude chybět ani připomínka Schumacherových výročí

Radek Vičík Radek Vičík
24. 8. 2017 14:27
Lewis Hamilton odstartuje ve Spa-Francorchamps do svého 200. závodu kariéry pilota formule 1. Vítězstvím v kvalifikaci se může v žebříčku nejúspěšnějších jezdců historie šampionátu dotáhnout na Michaela Schumachera.
Michael Schumacher pózuje spolu s bývalým bossem F1 Berniem Ecclestonem a svými šéfy od Mercedesu Norbertem Haugem a Rossem Brawnem ve Spa 2012, kde oslavil 300. Grand Prix své úspěšné kariéry.
Michael Schumacher pózuje spolu s bývalým bossem F1 Berniem Ecclestonem a svými šéfy od Mercedesu Norbertem Haugem a Rossem Brawnem ve Spa 2012, kde oslavil 300. Grand Prix své úspěšné kariéry. | Foto: Mercedes AMG Petronas Motorsport

Spa-Francorchamps - Po měsíční pauze se v ardenských lesích znovu rozezní motory formule 1. Piloty čeká jedna z nejtěžších, ale zároveň i nejoblíbenějších tratí, Spa-Francorchamps.

Do Belgie přijíždí jako lídr Sebastian Vettel, pilot Ferrari si před prázdninami vítězstvím na Hungaroringu vytvořil 14bodový náskok. Jeho pronásledovatel Lewis Hamilton bude chtít ztrátu smazat. Už proto, že ho čeká jubilejní víkend.

Vyrovná se Hamilton legendě formule 1?

Britský pilot ve službách Mercedesu se totiž v neděli postaví na start své 200. Grand Prix. Debutoval 18. března 2007 v australském Melbourne a od té doby má na svém kontě coby pilot McLarenu a dnes Mercedesu tři tituly mistra světa, 57 vítězství, 67 vyhraných kvalifikací a celkem 2435 bodů.

Okruh ve Spa-Francorchamps by měl vozům Mercedes sedět, jenže boss týmu Toto Wolff nemá nic za definitivní.

"Na papíře to vypadá tak, že ve Spa by se nám mělo dařit, protože je to trať, kde se klade extrémní důraz na aerodynamiku. Ale podobná očekávání jsou nebezpečná. V letošní sezoně jsme viděli už několikrát, jak na trati teoretické předpoklady přišly vniveč. Takže nic nepředpokládáme a snažíme se co nejlépe připravit," uvedl rakouský manažer.

Ve statistice počtu vyhraných kvalifikací se jeho svěřenec Hamilton může už v sobotu odpoledne zapsat do historie F1. Zajede-li v boji pole position nejrychlejší čas, vyrovná se v tabulkách dosavadnímu lídrovi, Michaelu Schumacherovi.

"Schumiho" výročí připomene jeho syn

Právě Hamiltonův předchůdce v kokpitu Stříbrných šípů má v Belgii celou řadu milníků kariéry. Tím asi nejzásadnějším je debut v F1, který absolvoval před 25 lety ve voze Jordan.

Připomínkou závodní premiéry nejúspěšnějšího závodníka formule 1 všech dob bude demonstrační jízda jeho syna Micka, který ve Spa-Francorchamps usedne do monopostu Benetton B194. V něm roku 1994 vybojoval Michael Schumacher svůj první titul světového šampiona.

Michael Schumacher ve Spa v roce 1992, kdy absolvoval svoji poslední sezonu ve formuli 1.
Michael Schumacher ve Spa v roce 1992, kdy absolvoval svoji poslední sezonu ve formuli 1. | Foto: Reuters

V roce 2012 "Schumi," který se stále zotavuje z těžkého zranění hlavy utrpěného na lyžích a jehož aktuální zdravotní stav zůstává zahalen rouškou tajemství, na legendární belgické trati oslavil 300. Velkou cenu.

Na rozdíl od Brita ale sedminásobný mistr světa tehdy neaspiroval na vítězství. Po divoké bouračce na startu, kvůli které Romain Grosjean za trest nestartoval v příštím podniku, obsadil sedmé místo.

Velká cena Belgie formule 1 startuje v neděli ve 14:00 a závod můžete sledovat v našem on-line přenosu ZDE. Grand Prix vysílá stanice Sport2, hodinu před startem začíná předzávodní studio.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy