Vettel suverénně ovládl Montreal a vrátil se do čela seriálu

Radek Vičík Radek Vičík
10. 6. 2018 21:46
Sebastian Vettel ve Ferrari v Kanadě během 24 hodin kraloval kvalifikaci i vlastní Grand Prix. oslavil tak 50. triumf ve své kariéře.
Sebastian Vettel slaví triumf ve Velké ceně Kanady 2018
Sebastian Vettel slaví triumf ve Velké ceně Kanady 2018 | Foto: Reuters

Montreal - Sebastian Vettel ve Ferrari zvítězil v nedělní Velké ceně Kanady formule 1. Německý pilot triumfoval stylem start - cíl, druhý dojel Valtteri Bottas v Mercedesu a třetí byl Max Verstappen s Red Bullem.

Vettel se také vrátil do čela šampionátu, když o bod přeskočil v Montrealu pátého Lewise Hamiltona. Brit ve službách Mercedesu se nedokázal dostat před Daniela Ricciarda (Red Bull).

"Zajet takový závod jako dneska, to je prostě neuvěřitelné. Fanoušci Ferrari budou mít dneska hodně důvodů k oslavám,"  řekl Vettel.

Fernando Alonso sice v Kanadě slavil 300. Grand Prix kariéry, ale kvůli poruše motoru svého McLarenu musel odstoupit. Španěl se příští víkend postaví na start závodu na 24 hodin v Le Mans, kde bude pilotovat prototyp Toyota.

Pro 50. triumf v kariéře si Vettel dojel z pole position. Pilot Ferrari po startu nijak nezaváhal a udržel se v čele před Bottasem a Verstappen.

Hned v prvních stovkách metrů skončil domácí závod pro Lanceho Strolla. Pilot Williamsu se dostal do kontaktu s Brendonem Hartleyem, jehož Toro Rosso se téměř zapíchlo do bílého monopostu.

Jedinou vážnější změnou v pořadí v čele byl pak posun Ricciarda před Hamiltona po zastávkách boxech. V závěru závodu jeli jezdci z top 6 všichni na stejné směsi a nikdo se nedostal k soupeři před sebou tak blízko, aby se mohl pokusit o útok.

Kvůli chybě modelky Winnie Harlowové, která začala mávat šachovnicovým praporem dříve než po odjetí 70 okruhů, byl nakonec závod oficiálně o dvě kola zkrácen. Naštěstí pro jeho účastníky se v závěru nedošlo k žádné změně pořadí. Smutný byl snad jen Ricciardo, který přišel o  nejrychlejší kolo závodu ve prospěch týmového kolegy Verstappena.

Šampionát pokračuje za 14 dní závodem ve Francii, kam se formule 1 vrací po desetileté pauze.