Růžový svět Force India vybledl. Mezi Pérezem a Oconem vypukla malá občanská válka

Radek Vičík Radek Vičík
13. 6. 2017 14:01
Jezdci Force India měli v Montrealu šanci dostat se na stupně vítězů, ale týmová režie selhala. Sergio Pérez si postavil hlavu, takže oba růžové monoposty nakonec ještě předjel Sebastian Vettel.
Sergio Pérez se v Montrealu držel před týmovým kolegou z týmu Force India Estebanem Oconem zuby nehty.
Sergio Pérez se v Montrealu držel před týmovým kolegou z týmu Force India Estebanem Oconem zuby nehty. | Foto: Sahara Force India F1 Team

Montreal - Největší drama uvnitř jednoho týmu proběhlo v nedělní Velké ceně Kanady formule 1 v boxech Force India.

Růžové vozy měly na dosah šestou "bednu" v desetileté historii nástupnického týmu dynastie Jordan - Midland  - Spyker. Jenže místo trofeje a slávy vypadali zástupce indické stáje jako pověstná "banda idiotů", o níž v minulých letech plných konfliktů mezi Lewisem Hamiltonem a Nicem Rosbergem s takovou láskou hovořil boss Mercedesu Toto Wolff.

Hlavním terčem pro duo Sergio Pérez, Esteban Ocon byl v poslední třetině závodu  na třetí pozici jedoucí Daniel Ricciardo. Mexičan, vědom si své role týmové jedničky, se za Red Bull zavěsil. Jenže tím to skončilo, nedostal se k jedinému pokusu o předjetí.

Pusť ho před sebe! Nepustím!

Mezi tím se po zastávce v boxech dotáhl za týmového kolegu mladík Ocon. Netrpělivý Francouz se logicky na novějších a lépe přilnavých gumách dožadoval své šance.

Pérezovy marné snahy měli dost i šéfové Force India. Následoval jasný příkaz: "Pusť před sebe Estebana. Pokud se mu to nepovede, vrátíš se na svou pozici."

V tu chvíli se Mexičan dostal do ráže a vzbouřil se. Žádné pouštění, že to prý ještě zkusí při předjíždění pomalejších monopostů o kolo. Jenže tam se objevil všeho všude jen vůz a na dvojici Ricciardo - Pérez to nemělo žádný vliv.

Vytočený Ocon tak stále kroužil za pomalejším týmovým kolegou, ze zoufalství dokonce naznačil předjížděcí manévr. To vše se odehrálo už ve chvíli, kdy se jako raketa za růžové formule přiřítil Sebastian Vettel.

Pak následovala neodvratná zkáza růžového světa. Zkušený Němec si nejdřív na brzdy podal Ocona, aby za pár chvil Ferrari hladce prohnalo i vedle Péreze.

Sebastian Vettel předjíždí Estebana Ocona:

Slušné body, ale mohlo jich být víc

I přes páté a šesté místo v cíli byla bilance Force India v Montrealu tristní: ostuda jak Brno, ztráta bodů a jezdci v přátelském stavu asi jako kočka se psem.

Z krátkodobého hlediska mrzí nejvíc body. Místo 22 bodů a naděje na 27 při uchvácení třetího a čtvrtého místa zbylo nakonec jen 18. Je to sice letos druhá největší porce, jakou piloti indické stáje získali, jenže při výpadku Maxe Verstappena mohli uvažovat i o výrazně vyšším stažení náskoku Red Bullu na třetím místě v Poháru konstruktérů.

Z dlouhodobé perspektivy je to ještě horší. Důvěra mezi týmem a Pérezem i jezdci navzájem je rázem ta tam a budovat ji znovu dá hodně práce. To naznačily už hlasy po dojetí v Montrealu, kde si Mexičan a Francouz přehazovali vinu jako kluci na dvorku ve stylu "Já ne, to on!".

 

Právě se děje

Další zprávy