Komentář: V Sáchiru je cesta úzká aneb Kdo Hamiltonovi jámu kopá, sám do ní Red Bull

Radek Vičík Radek Vičík
30. 3. 2021 15:07
Vedle souboje Lewise Hamiltona s Maxem Verstappenem bylo hlavním tématem nedělní Velké ceny Bahrajnu formule 1 dodržování šířky jízdní dráhy. Prvních 29 kol na něm vydělal Brit, v závěru se naopak nevyplatilo vyjetí z asfaltu jeho nizozemskému rivalovi.
Lewis Hamilton v Mercedesu v kvalifikaci na VC Bahrajnu 2021
Lewis Hamilton v Mercedesu v kvalifikaci na VC Bahrajnu 2021 | Foto: Reuters

Všechno se točilo kolem čtvrté zatáčky okruhu v Sáchiru. Prvních 29 kol ji Hamilton bral pěkně zeširoka, čímž nabral potřebnou rychlost do dalšího úseku trati. Přestal s tím až poté, co se Red Bull začal na ředitelství závodu zajímat, co to má znamenat. Vždyť před závodem byla právě tato zatáčka speciálně zmiňována jako kritické místo, které budou komisaři bedlivě sledovat.

Před třemi lety, kdy závodu v Bahrajnu naposledy šéfoval později zesnulý Charlie Whiting, se o této zatáčce nemluvilo vůbec. To samé platilo o následujícím ročníku. Možná i proto, že nový ředitel závodů F1 Michael Masi vedl svoji teprve druhou Grand Prix.

Ale loni v listopadu byla čtvrté zatáčce v předzávodních "notičkách" věnována celá kapitola. V pátek bylo kvůli tomu zrušeno celkem 33 měřených kol. To mezi jezdci vzbudilo rozruch, a tak Masi ustoupil s výmluvou na to, že tam je stejně umělá tráva a pak i štěrková úniková zóna.

Jenže to bylo to samé jako dát dětem do rukou sirky vedle kanystru benzinu a čekat, že z toho nebude požár. Kdo mohl, ten si tam volil lepší stopu. Navíc po ohnivé show Romaina Grosjeana šly podobné "podružnosti" stranou.

Po 119 dnech se vrátila Grand Prix na klasickou verzi trati v Sáchiru a čtvrtá zatáčka začala okamžitě dělat paseku. Vrchol přišel v neděli, když se Hamilton suverénně proháněl všemi čtyřmi koly mimo závodní dráhu. Tedy přesně tam, kde by neměl co dělat.

"Samozřejmě nás zajímalo, jestli to můžeme dělat taky," vysvětlil boss Red Bullu Christian Horner dotaz vznesený během Velké ceny na ředitelství závodu.

Tam se v té chvíli nejspíš někdo chytil za nos. Podle Masiho totiž speciálně ve čtvrté zatáčce měli hlídat dodržování pravidel dva zvlášť pověření komisaři. Jenže ti nejspíš chytali lelky nebo bronz z umělého osvětlení podél trati. Jak jinak lze vysvětlit skutečnost, že ani jeden z 29 Hamiltonových širokých průjezdů nenahlásili jako chybný?

Nizozemský jezdec Tom Coronel spočítal, že při úspoře 0,2 vteřiny na jeden takový manévr Hamilton vydělal v souboji s jeho krajanem Verstappenem 5,8 vteřiny. Připomeňme, že v cíli měl obhájce titulu náskok "jen" 745 tisícin vteřiny…

Až po zásahu konkurence dostal překvapený Hamilton do sluchátek upozornění, aby to už nedělal. Paradoxně Red Bull nakonec právě vinou Verstappenova manévru ve čtvrté zatáčce pravděpodobně přišel o vítězství.

Nizozemský jezdec se při předjížděcím manévru dostal mimo vyznačenou trať a pak na nátlak týmu raději Brita zase pustil před sebe. "Radši bych přijal trest než ho pustit zase před sebe," přiznal v cíli Verstappen.

Jaké z celé kauzy plyne ponaučení? Pro jezdce jednoznačně pořádně poslouchat při brífinku, případně si podrobně přečíst všechna nařízení, aby se pak nedivili jako během Grand Prix Hamilton.

Pro stavitele tratí je to další důkaz, že štěrkové únikové zóny nejsou žádným výkřikem staromilců. Ony by si hvězdy F1 rychle rozmyslely nějaké experimenty s jízdou mimo asfalt, kdyby se jim přitom kola začala bořit do "kačírku", jak se štěrku říká v závodnické hantýrce. Každá chyba by přece měla být po zásluze potrestána.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy