Formule 1 si užívá americký boom. Závody konečně doplnil i pilot z USA

Radek Vičík Radek Vičík
1. 3. 2023 19:46
V USA se v této sezoně dočkají třetí Velké ceny formule 1 a po osmi letech i svého pilota. Mladík Logan Sargeant to ale nebude mít vůbec snadné.
Letošní nováček Logan Sargeant si nechal na helmě zvěčnit americkou vlajku.
Letošní nováček Logan Sargeant si nechal na helmě zvěčnit americkou vlajku. | Foto: Williams Racing

"America first!" Na rozdíl od izolacionisty Donalda Trumpa znamená tento slogan pro formuli 1 vrchol její globalizace. Spojené státy jsou totiž hlavním cílem její současné expanze. A zdá se, že pod vedením organizace Liberty Media se konečně podaří.

Symbolem toho nebude jen třetí závod v USA (po Austinu a Miami letos přibude noční podnik v Las Vegas), ale také návrat amerického závodníka na startovní rošt.

Dva tituly, pak velké trápení

V historii F1 sice startovalo už přes 200 Američanů, ale velká část z nich patří mezi účastníky specifického závodu na 500 mil v Indianapolisu, který byl mezi lety 1950 až 1960 součástí kalendáře světového šampionátu.

Potom dokázali piloti ze "země hvězd a pruhů" získat dva tituly. V roce 1961 kraloval F1 Phil Hill ve Ferrari, o 17 let později Mario Andretti s Lotusem. Jenže byl to právě tento populární Italoameričan, který si v sezoně 1978 připsal doposud poslední vítězství závodníka z USA v Grand Prix. Mimo Indianapolisu on a jeho rodáci vyhráli dohromady jen 22 podniků MS.

Posledních 30 let zažívala formule 1 z hlediska Američanů jedno velké trápení. Po Mariovi Andrettim se na stupně dostali už jen devětkrát Eddie Cheever v 80. letech a v roce 1993 jednou Michael Andretti.

Mariuv syn se v ročníku 1993 trápil v McLarenu. Zatímco jeho týmový kolega Ayrton Senna byl celkově druhý, rodák z Pensylvánie skončil až jedenáctý. Ostudu završila skutečnost, že ho v posledních třech Grand Prix v kokpitu vystřídal finský talent jménem Mika Häkkinen. Z něj se pak v letech 1998 a 1999 stal mistr světa.

Další dva pokusy závodníka z USA prosadit se ve formuli 1 skončily ještě větším propadákem.

Scotu Speedovi navzdory jeho jménu chyběla rychlost. V Toro Rossu vydržel jen sezonu a půl. Za tu dobu nezískal ani bod a v půlce ročníku 2007 jej vystřídal pro změnu jiný budoucí šampion, Sebastian Vettel.

Zatím posledním nositelem pomyslné americké štafety byl Alexander Rossi. V jeho podání to bylo pouhých pět podniků v podprůměrné Marussii, jejíž jméno s koncem sezony 2015 zmizelo ze startovního roštu F1. Není divu, že Američan nedokončil ani jeden ze svých startů na bodech.

Po návratu do USA však Rossi potvrdil své kvality. Hned v následujícím roce vyhrál závod na 500 mil v Indianapolisu, v sezoně 2018 byl vicemistrem IndyCar. Následujícího roku skončil celkově třetí.

"Snad na mě budou Američané hrdí."

Náročný úkol prorazit teď má před sebou Logan Sargeant. 22letý rodák z Fort Lauderdale to ale nebude mít jednoduché, Usedne totiž do Williamsu. Stáj slavného jména a slavné historie se poslední roky potácí na konci výsledkové listiny a úspěchem pro ni je každý získaný bod.

"Doufám, že budu Ameriku dobře reprezentovat a že na mě budou hrdí. Ale upřímně řečeno, nemyslím si, že je to nějaký extra tlak," věří loni celkově čtvrtý muž konečného pořadí formule 2. V závodním životopise má i sedmé místo v F3 ze sezony 2020 v barvách české stáje Charouz Racing System.

Williams na Sargeanta nechce nijak extrémně tlačit. Po dvou sezonách v F1 přesvědčil vedení týmu, že má velký talent. Proto dostal letos příležitost.

"Neřekli jsme mu: ´Musíš vyhrát F2 nebo musíš být druhý.´ Šlo jen o jeho progres v F2. O čistou rychlost, kterou ukázal v jednom kole, a o to, že sám dozrál. Šlo také o to, jak se zlepšoval během simulace, jak pracoval na své fyzičce, jak se mu vedlo v mediálním tréninku. To vše se začalo ubírat směrem, že jsme v létě viděli, že se z něj stává jeden z uchazečů o místo v F1," uvedl sportovní ředitel Williamsu Sven Smeets.

Ve chvíli, kdy si Sargeant konečným umístěním ve formuli 2 zajistil body potřebné pro zisk superlicene, byl jasné, že právě on nahradí Nicholase Latifiho za volantem Williamsu.

Smeets doufá, že nováček dokáže zopakovat rychlou adaptaci, kterou předvedl v nižších formulích. Manažer britské stáje ale připustil, že Američana čekají těžké chvíle.

"Na tratích, kde letošní ročník začíná, jako třeba Saúdská Arábie, není moc prostoru pro chyby, Austrálie, není moc prostoru pro chyby. Aby se naučil hledat limity monopostu formule 1, absolvoval teď v Sáchiru tři dny testování, což je jeho jeden a půl dne. Pak rovnou pojede závod. Nemůžete si prostě říct, že ujedete pár tisíc kilometrů, abyste zjistili, co vše s těmito vozy na trati můžete dovolit. Víme, že to bude součástí procesu učení," dodal Smeets.

První velká zkouška čeká Sargeanta už tuto neděli, kdy se v Sáchiru jede úvodní podnik nové sezony, Grand Prix Bahrajnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy