Komentář: Šéf týmu Ferrari proklíná osud, vina za kiksy a zmatky ale padá na něj

Radek Vičík Radek Vičík
14. 7. 2020 6:16
Kolize Charlese Leclerca a Sebastiana Vettela na Red Bull Ringu byla jen dalším z řady kiksů stáje formule 1 Ferrari. Jeho boss Mattia Binotto má hlavu plnou starostí.
Mattia Binotto nezažívá v roli bosse Scuderie zrovna povedený start sezony.
Mattia Binotto nezažívá v roli bosse Scuderie zrovna povedený start sezony. | Foto: Reuters

I když historicky vyhrály monoposty Ferrari téměř čtvrtinu ze všech závodů, do kterých vystartovaly, úvod letošní sezony se do historie slavné stáje určitě nezapíše zlatým písmem.

Kronikáři v Maranellu budou mít co dělat, aby před budoucími generacemi obhájili zmatek, který partu se vzpínajícím koněm v erbu provází. Tak bídnou bilanci  po dvou úvodních podnicích zažilo Ferrari naposledy v roce 2009, kdy na jeho kontě zela kulatá nula.

Ale ani před jedenácti lety se nestalo, že by zkušenější z dvojice jezdců v první Grand Prix havaroval vlastní vinou a v té druhé ho sestřelil jeho mladší stájový kolega, jako se to povedlo Charlesi Leclercovi na úkor Sebastiana Vettela.

Jenže trápení Ferrari není jen letošní exces. Scuderia čeká na nějaký velký úspěch od roku 2008, kdy získala dosud poslední Pohár konstruktérů. Ještě o rok déle je Maranellu odepírán titul mezi jezdci. V sezoně 2007 triumfoval Kimi Räikkönen.

Současný boss týmu Mattia Binotto si uvědomuje, že se pod ním kývá židle. Rotace kádrů na postu nejvyššího šéfa rudého týmu se totiž po odchodu Stefana Domenicaliho výrazně zrychlila. První z "nesvaté trojice", obchodník Marco Mattiacci, nevydržel ani celý rok, po něm přišel marketér Maurizio Arrivabene, jehož loni v lednu vystřídal právě bývalý šéfinženýr Binotto.

Ten teď žádá o pověstný "klid na práci", když za nedělní katastrofu na Red Bull Ringu odmítá kohokoliv vinit. "Byla to hodně špatná shoda okolností. Myslím, že není čas hledat odpovědnost nebo někoho obviňovat. Přišel čas pracovat jednotně," uvedl Binotto po nevydařeném druhém podniku na Red Bull Ringu. "Takové kolize se ve středu závodního pole prostě stávají," dodal.

Padesátiletý rodák z Lausanne ví, proč to říká. Ono by se totiž mohlo přijít na to, že má sám máslo na hlavě.

Letošní model Ferrari SF1000 vznikal plně v jeho kompetenci. A to se tedy zkušený inženýr nemá čím chlubit, protože kvalifikační výsledky ze Spielbergu byly přinejmenším sporné, ne-li tragické. Což ovšem ví i sám Binotto, když prohlásil: "Výsledek kvalifikace na Velkou cenu Štýrska nebyl hodný jména Ferrari."

Hodiny tikají a v Maranellu s sebou musí pořádně hodit. Jinak se výkonný ředitel Ferrari Louis Camilleri začne poohlížet po nové hlavě divize formule 1. Jestli bude mít jen trochu odvahy, tak by měl sáhnout po někom mimo Apeninský poloostrov.

Řečeno s klasikem "Ital přes léto nepracuje a v zimě tančí" a je potřeba ho držet zkrátka. Těch historek o neuvěřitelných dějích v boxech Ferrari je totiž tolik, že jen desetina pravdivých by vydala na slušný formulový horor. Jedna jeho kapitola se právě píše v průběžném pořadí světového šampionátu  formule 1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Útok střelce v Buffalu byl rasistickým řáděním, řekl Biden. Odsoudil myšlenku nadřazenosti bílých

Za rasistické řádění a případ vnitřního terorismu označil americký prezident Joe Biden sobotní útok střelce v supermarketu v Buffalu, když v úterý místo činu navštívil. Odsoudil přitom myšlenku nadřazenosti lidí bílé pleti, která patrně střelce motivovala.

Útok připravil o život deset lidí, z celkových třinácti osob zasažených výstřely bylo 11 tmavé pleti. Policie za pachatele označila 18letého Paytona Gendrona, který podle nových zjištění deníku The Washington Post svůj čin chystal několik měsíců. Svědčí o tom údajně textové zprávy a zveřejněné příspěvky na internetu připisované zadrženému mladíkovi.

"To, co se tady stalo, je jasné a přímočaré: terorismus. Terorismus. Vnitřní terorismus," prohlásil Biden při setkání s rodinami obětí, lokálními činiteli a pracovníky krizových složek.

Podle prezidenta střelec zaútočil "ve službách nenávisti", která definuje některé lidi jako "ve své podstatě méněcenné". "Teď je ta chvíle, aby příslušníci všech ras, ze všech možných prostředí, vystoupili jako většina a aby jako Američané odsoudili myšlenku bělošské nadřazenosti," pokračoval podle agentury AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy