Ferrari ukázalo nový monopost F1, jeho zbraní má být radikální design

Radek Vičík Radek Vičík
11. 2. 2020 20:26
Tým Ferrari představil v úterý večer v atraktivních kulisách divadla ve městě Reggio Emilia nový monopost formule 1 SF 1000.

Už třináctou sezonu bude tým Ferrari bojovat o návrat na úplný vrchol výsledkové listiny pilotů F1. Snad nekonečné čekání na vysněný titul, který naposledy získal v roce 2008 Kimi Räikkönen, má ukončit nový speciál SF 1000.

Monopost v typických rudých barvách sice vychází z loňského typu SF 90, ale inženýři z Maranella se ho snažili co nejvíc vylepšit.

"Pravidla jsou stabilní, takže bylo těžké předělat celé auto. Výchozím bodem byl loňský monopost, ale všechno jsme se snažili pojmout co nejvíc to šlo extrémně. Snažili jsme se maximalizovat aerodynamiku a velikost přítlaku. Vůz je na první pohled štíhlejší," uvedl šéf stáje Ferrari Mattia Binotto.

"Možná je podobný tomu loňskému, ale věřte mi: je to úplně předělaná formule," dodal.

SF 1000 se líbí i čtyřnásobnému mistru světa Sebastianu Vettelovi. "Samozřejmě jsme ho už viděli dřív a máme i přímé srovnání s loňským vozem. Určitě tam uvidíte změny, hlavně co se týče karoserie. Už se nemůžu dočkat, až se v něm poprvé svezu," uvedl německý závodník.

Vettel, stejně jako jeho týmový kolega Charles Leclerc, si nový monopost Ferrari poprvé vyzkouší 19. února, kdy v Barceloně startují první předsezonní testy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy