Hrdinové jednoho odpoledne v F1: Gorilla z Monzy, králové deště či bourající Pastor

Radek Vičík Radek Vičík
19. 5. 2020 17:56
Ve světovém šampionátu formule 1 se od roku 1950 vystřídalo už více než 900 pilotů. Ale jen 108 z nich dokázalo vyhrát Velkou cenu. Řada z nich triumfovala jen jednou, na jejich pět minut slávy se zaměříme.

Olivier Panis

Přesně před 24 lety 19. května 1996 v Monte Carlu (už zase) lilo jako z konve. Pilot Ligieru sice stál na startovním roštu až v sedmé řadě, jenže závod se proměnil ve velkou vybíjenou. Už v půlce bylo mimo hru 11 z 21 vozů. A když byla Velká cena Monaka po uplynutí dvouhodinového limitu odmávnuta, zůstali na trati jen Panis a Britové David Coulthard s Johnnym Herbertem. Senzační triumf znamenal poslední úspěch pro Ligier a také doposud poslední vítězství Francouze v Grand Prix formule 1.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy