Bottas o mrknutí oka překonal Hamiltona, v Imole odstartuje z prvního místa

Radek Vičík Radek Vičík
31. 10. 2020 15:04
Valtteri Bottas v Mercedesu vyhrál sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Emilie-Romagny v Imole. Svého týmového rivala Lewise Hamiltona porazil o 97 tisícin vteřiny.

Boj o pole position Fin rozhodl až v samém závěru třetí čísti kvalifikace. "Tahle trať je krásná a je skvělé tady dojet na pole position. Věděl jsem, že v posledním měřeném kole musím zariskovat a vůz na to reagoval. První místo na startu bude zítra dobré a já se na Velkou cenu těším," připomněl Bottas, že se v Imole nedá příliš předjíždět.

Za dvojicí Stříbrných šípů budou stát Max Verstappen v Red Bullu a Pierre Gasly s AlphaTauri, který si tak vylepšil nejlepší výsledek v kariéře.

Verstappen měl velké problémy v druhém dějství. S motorem Honda nebylo něco v pořádku, mechanici dokonce sundali zadní část kapoty a čas v této části musel zajet na poslední chvíli.

"Kvůli tomu problému to nebyla zrovna ideální kvalifikace, nemohl jsme zajet moc kol. Viditelně se trápíme, ale třetí místo je dobré," prohlásil v boxech mladý Nizozemec.

Podobně jako o týden dřív v Portugalsku vypadl Sebastian Vettel už ve druhé části kvalifikace. Naopak jeho týmový kolega Charles Leclerc šel dál a na startu mu bude patřit sedmá příčka.

V prvním závodě v Imole od roku 2006 byly zrušený páteční tréninky, piloti si před kvalifikací okruh vyzkoušeli jen v jedné měřené devadesátiminutovce v sobotu.

Velká cena Emilie-Romagny startuje v neděli v 13:10. Grand Prix vysílá stanice Sport2, závodní studio začíná 70 minut před startem. On-line přenos můžete sledovat na stránkách deníku Aktuálně.cz.

Výsledky kvalifikace včetně použitých pneumatik:

 

Právě se děje

před 48 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy