Vettel zlomil britskou smůlu, Hamilton se v dramatu prodral na druhé místo z poslední pozice

Radek Vičík Radek Vičík
8. 7. 2018 16:48
Sebastian Vettel si vítězstvím v Grand Prix Británie upevnil vedení v šampionátu, druhý je obhájce titulu Lewis Hamilton.
Sebastian Vettel líbá trofej pro vítěze Velké ceny Británie formule 1.
Sebastian Vettel líbá trofej pro vítěze Velké ceny Británie formule 1. | Foto: Reuters

Silverstone - Sebastian Vettel zvítězil ve Velké ceně Británie formule 1. Největším hrdinou domácích fanoušků byl ale Lewis Hamilton v Mercedesu, který si pro druhé místo přijel poté, co byl v prvním kole poslední.

Brit se totiž dostal do kolize s Kimi Räikkönenm, za niž dostal Fin 10vteřinový trest. Přesto dokázal v neděli dojet třetí.

Stříbrné šípy byly v Silverstonu poraženy poprvé od roku 2012, Vettel na slavné trati vyhrál teprve podruhé v kariéře a udržel se v čele seriálu. Před Hamiltonem má nyní náskok osmi bodů.

"Safety car to okořenil. S Valtterim (Bottasem) to byla pěkná bitva. Myslím, že jsem ho svým útokem překvapil. Jsem moc moc šťastný," liboval si v cíli vítězný Vettel.

Dramatický závod okořenily dva výjezdy safety car, v závěrečných kolech spolu o vítězství těsně bojovala čtveřice jezdců. Vedle Vettela, Hamiltona a Räikkönena to byl i Valtteri Bottas v druhém Mercedesu.

Hamiltonova cesta začala na samém dně

Hned po startu se po "ťukanci" od Räikkönena ocitl mimo trať Hamilton, který se ale udržel v závodě a postupně se prodíral mezi pomalejšími vozy kupředu.

Vedení ujal Vettel, jehož stíhal Bottas. Na tom nezměnily nic ani první zastávky v boxech. Ve 33. okruhu vrazil Marcus Ericsson se svým Sauberem do svodidel a závod byl poprvé neutralizován.

Zatímco Vettel i Räikkönen toho využili pro nazutí nových pneumatik, Mercedes vsadil na jinou strategii a jeho jezdci zůstali na trati.

Bottas se tak dostal do čela závodu před Vettela a Hamiltona. Krátce po prvním restartu se znovu na trati objevilo zaváděcí vozidlo. Na vině byla tentokrát kolize Carlose Sainze a Romaina Grosjeana.

Bottasovi strategická sázka nevyšla

Jedenáct kol před koncem, po dalším restartu, zahájil Vettel sérii útoků na Bottase. Finovy starší gumy začaly viditelně odcházet, takže pro čtyřnásobného mistra světa nebylo o čtyři kola později velkým problémem vrátit se do čela závodu.

Vpředu jel stále vláček čtyř vozů tvořený dvěma Ferrari a dvěma Mercedesy. Evidentně pomalejšího Bottase brzy předjeli Hamilton i Räikkönen, kteří tak doplnili stupně vítězů.

"V Británii jsou ti nejlepší diváci na světě. Je mi líto, že jsem jim nedokázal přivézt vítězství. Ale nikdy se nevzdávám!" vysekl Hamilton na stupních vítězů poklonu domácím fanouškům, jichž se v ochozech sešlo na 340 000.

Fin se udržel alespoň před Danielem Ricciardem, jenž o pár kol dříve ztratil týmového kolegu Maxe Verstappena. Vítěz z Rakouska nedokončil poté, co se mu zasekla převodovka.

Po třech Grand Prix odjetých během tří týdnů bude šampionát pokračovat za 14 dní na německém Hockenheimu.