Hamilton vyhrál jedenáctou kvalifikaci sezony, v Austinu se vedle něj do první řady postaví Vettel

Radek Vičík Radek Vičík
22. 10. 2017 0:11
Lewis Hamilton zatím v Austinu opanoval vše, co se na americké trati jelo. Po trénincích ovládl i kvalifikaci na Grand Prix USA formule 1. Druhý Sebastian Vettel ve Ferrari na něj ztratil 239 tisícin vteřiny.
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton | Foto: Reuters

Austin - Lewis Hamilton odstartuje z první pozice do Velké ceny USA formule 1 v Austinu. Rozhodla o tom sobotní kvalifikace, kterou pilot Mercedesu v Austinu vyhrál před svým rivalem v boji o titul Sebastianem Vettelem ve Ferrari.

Brit navýšil svůj rekord na 72 vítězných kvalifikací, z čehož jedenáct stačil vyhrát letos. Navíc si časem 1:33,108 minuty připsal nový rekord okruhu v Texasu. Hamilton může už v neděli předčasně slavit čtvrtý titul své kariéry, ale bude záležet i na tom, jak si v závodě povede Vettel.

"Tým udělal obrovský kus práce. Vítr dělal na trati velké problémy. Bude to skvělý závod. Pokud Sebastian neudělá chybu, není zisk titulu už v neděli moc reálný. Vždyť je to čtyřnásobný mistr světa," řekl Hamilton krátce po zisku pole position.

Německý pilot ve službách Ferrari je před Grand Prix optimistický. "Bylo důležité dostat se do první řady, protože si myslím, že máme velmi dobré závodní tempo," prohlásil

V druhé řadě startovního roštu nedělního závodu budou Valtteri Bottas v dalším Mercedesu a Daniel Ricciardo z týmu Red Bull.

Ve své první kvalifikaci kariéry obsadil Brendon Hartley 18. místo. Kvůli "zděděným" trestům se ale nováček v kokpitu Toro Rossa na startu propadne na poslední pozici.

Australan přitom do Austinu vlastně ani nemusel letět. Pierre Gasly, jehož Hartley nahradil, vůbec nezasáhl do bojů o triumf v japonské Super Formuli. Závěrečný dvojzávod v Suzuce byl kvůli blížícímu se tajfunu zrušen a Francouz prohrál titul o půl bodu.

Ještě lépe vyšel první start v Renaultu po příchodu právě z italské stáje Carlosi Sainzovi. Španěl se probojoval do poslední fáze boje o pole position a patřila mu konečná osmá pozice. Po penalizaci Maxe Verstappena v Red Bullu ztrátou 15 míst se na startu ještě o příčku posune.

Velká cena USA startuje v neděli ve 21:00 a závod můžete sledovat v našem on-line přenosu ZDE. Grand Prix vysílá stanice Sport2, hodinu před startem začíná předzávodní studio.