Nejlepší byl v Austinu Hamilton, Rosberg si druhým místem jistil vedení v seriálu

Radek Vičík Radek Vičík
23. 10. 2016 22:44
Nico Rosberg si drží i po Grand Prix USA jasné vedení ve světovém šampionátu formule 1. V Austinu v neděli dojel druhý za Lewisem Hamiltonem a dělí je tak 26 bodů.
Lewis Hamilton slaví triumf v Austinu.
Lewis Hamilton slaví triumf v Austinu. | Foto: Reuters

Austin - Lewis Hamilton v Mercedesu zvítězil ve Velké ceně USA formule 1 a v boji o titul mistra světa snížil náskok lídra a týmového kolegy Nica Rosberga na 26 bodů.

To je stále větší rozdíl, než kolik bodů je "k mání" za vítězství v jedné Grand Prix (25) a do konce letošního ročníku chybějí už jen tři podniky.

"V Americe se mi vždycky dařilo. Miluji každou chvíli, kterou v USA mohu prožít. Jsem hrdý na to, jaký výkon tým Mercedes tento víkend předvedl," uvedl Hamilton na stupních vítězů poté, co vyhrál svoji už pátou americkou Velkou cenu a vyrovnal tak historického lídra Michaela Schumachera.

Vítězství v Austinu pro Hamiltona příliš neřeší. I kdyby triumfoval v Mexiku, Brazílii i Abú Zabí, stačí Rosbergovi dojet dvakrát druhý a jednou třetí a bude stále o dva body šampionem. Pokud by Němec následující neděli v Mexiku zvítězil a jeho britský rival získal méně než dva body, může už slavit svůj první titul.

Na třetí ze stupňů vítězů v Texasu vystoupal Daniel Ricciardo z Red Bullu.

Hamilton si pro své padesáté vítězství v kariéře dojel stylem start - cíl. Z pole position vyrazil do závodu nejrychleji a s výjimkou zastávek v boxech vedení neopustil.

To Rosberg v prvních zatáčkách ztratil své druhé místo ve prospěch Ricciarda, který pak předváděl velmi vyrovnanou jízdu.

Zlom v souboji o druhou pozici v americké Grand Prix přineslo 31. kolo a v něm  porucha Red Bullu mladíka Maxe Verstappena. Nizozemec nejprve vjel nepředvídaně do boxů, čímž zaskočil své mechaniky, aby se následně snažil s pomalým vozem za každou cenu dojet do boxů, až ho nakonec odstavil vedle svodidel.

Protože musel zasáhnout jeřáb, byl vyhlášen takzvaný virtuální safety car, kdy je po celé trati výrazně omezena rychlost. Tím Verstappen paradoxně připravil týmového kolegu Ricciarda o jednu pozici. Rosberg totiž využil zastávky "zadarmo" k tomu, aby se před Australana dostal a druhé místo si udržel až do cíle.

"Na startu jsem trochu ztratil, ale pak jsem v závodě dělal všechno proto, abych ztrátu dohnal. Jel jsme naplno až k šachovnicovému praporku," řekl spokojený Rosberg.

O další velké vzrušení v depu se postaral ve 39. okruhu tým Ferrari. Jeho mechanici předčasně vypustili vůz Kimiho Räikkönena, aniž byla dotažena všechna kola. Fin ale ještě v kopci za výjezdem v boxech zůstal stát a nakonec do depa riskantně docouval na neutrál.

Velká cena USA, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Austinu:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:38:12,618 (prům. rychlost: 188,415 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -4,520, 3. Ricciardo (Austr./Red Bull) -19,692, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -43,134, 5. Alonso (Šp./McLaren) -1:33,953, 6. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1:36,124, 7. Massa (Braz./Williams), 8. Pérez (Mex./Force India), 9. Button (Brit./McLaren), 10. Grosjean (Fr./Haas) všichni -1 kolo.