"Chtějí nás zabít?" Piloti F1 v Mugellu vařili podle osvědčeného receptu na malér

Radek Vičík Radek Vičík
14. 9. 2020 14:07
Historicky první závod formule 1 v Mugellu vstoupil do dějin šampionátu jako velký chaos plný havárií. O tu největší se postarala nešťastná shoda náhod, která vyústila v cílovou rovinku posetou úlomky rozbitých monopostů.
Havárie po restartu Velké ceny Toskánska formule 1. | Video: Youtube.com
Rozbitý McLaren Carlose Sainze juniora po kolizi při restartu VC Toskánska 2020 | Foto: ČTK
Start VC Toskánska 2020: Max Verstappen Red Bull | Foto: Reuters
Start VC Toskánska 2020: Max Verstappen Red Bull | Foto: Reuters
Lewis Hamilton v Mercedesu při GP Toskánska 2020 | Foto: Reuters
Start VC Toskánska 2020 | Foto: Reuters
Okruh v Mugellu při GP Toskánska 2020 | Foto: Reuters

Co se vlastně ve Velké ceně Toskánska událo za malér? Při restartu závodu poté, co safety car zajel do boxů, došlo hned na startovní rovince k hromadné havárii, kterou odskákali Antonio Giovinazzi, Kevin Magnussen, Nicholas Latifi a Carlos Sainz junior. Po celé šířce trati byly rozházené karbonové úlomky a závod musel být přerušen.

I když byla v Mugellu červená vlajka vyvěšena ještě jednou a k hromadné nehodě došlo už v prvních stovkách metrů úvodního kola, malér ze sedmého okruhu se rozebíral ještě dlouho po skončení Velké ceny Toskánska.

Hlavní otázka zněla jasně. Jak bylo možné, k něčemu takovému vůbec mohlo dojít? Vždyť na trati byli skuteční profíci, a ne piloti nějaké školní formule. Pilot Haasu Romain Grosjean to do týmového rádia Haasu formuloval lapidárně: "To nás chtějí zabít, nebo co?"

Ve formuli 1 jsou sice špičkoví piloti, ale také oni taktizují a jdou po úspěchu jako hladoví vlčáci. Přičemž slovo "úspěch" je relativní. Pro Lewise Hamiltona je to vítězství, pro George Russella první body v sezoně.

Bottasovy hrátky a osudná mezera

Všechno začalo poté, co výjimečně rudě zbarvený safety car zajel do boxů. V čele závodního pole jel v té chvíli Valtteri Bottas. Fin měl jediný cíl, nenechat se přechytračit týmovým kolegou Hamiltonem, jehož předjel při "skutečném"  startu Grand Prix.

Fin proto do poslední chvíli taktizoval, zahříval pneumatiky a nijak extra se nehnal dopředu ani pro přejetí čáry určující skutečnou "závodní zónu". Podle pravidel na to měl plné právo. Jenže nabuzená smečka za ním chtěla za každou cenu závodit.

Dalším střípkem do skládačky bylo počínání už zmíněného Brita Russella. Jezdec Williamsu mírně ztratil kontakt se závodním polem před sebou. Lehce šlápl na plyn, aby se dotáhl na Renault před sebou.

Mezera před Willamsem George Russela při restartu Velké ceny Toskánska 2020
Mezera před Willamsem George Russela při restartu Velké ceny Toskánska 2020 | Foto: Repro Formula 1 via Youtube

Russell pak zase hned zašlápl brzdu, neboť se ještě nezávodilo. Ovšem vyprávějte to těm sedmi za ním… Monoposty se rozjely, jenže se vzápětí před nimi objevila doslova zeď stále ještě neakcelerujícího čela závodního pole.

Nastalo mohutné brzdění, kličkování a pak už jen bezmocné pohledy jezdců poničených vozů.

Ředitelství závodu v neděli dlouho do večera analyzovalo televizní záběry i data z telemetrie a nakonec vydalo varování hned pro dvanáct jezdců. Imaginární varovný prst viděli Magnussen, Latifi, Giovinazzi, Sainz, Russell, Daniil Kvjat, Alexander Albon, Lance Stroll, Daniel Ricciardo, Sergio Pérez, Lando Norris a Esteban Ocon.

"Ředitelství závodu dospělo k závěru, že hlavní příčinou incidentu bylo nekonzistentní použití plynu a brzdy výše uvedenými piloty ve výjezdu z poslední zatáčky a na rovince," stojí v komuniké vydané po Velké ceně Toskánska.

Samotné Mugello možná ukázalo cestu, protože oba pevné restarty se obešly bez incidentů a "přežily" je všechny formule.

Jenže i to je věc relativní a otázka zvyku. Třeba za mořen by se na tento problém dívali úplně odlišně. V IndyCar jsou zvyklí startovat letmo. A když to jednou zkoušeli z klidu, byla z toho v Indianapolisu pořádná mela.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy