Verstappen si jel v Barceloně vlastní závod. Mercedes ukázal výrazné zlepšení

Radek Vičík Radek Vičík
4. 6. 2023 16:40
Max Verstappen v Red Bullu ovládl Velkou cenu Španělska formule 1. V Barceloně vyhrál před Lewisem Hamiltonem a Georgem Russellem v Mercedesech.
Max Verstappen z  Red Bullu slaví vítězství ve VC Španělska F1 2023
Max Verstappen z Red Bullu slaví vítězství ve VC Španělska F1 2023 | Foto: Reuters

Verstappen ani na okamžik neopustil vedoucí příčku, pro 40. vítězství v kariéře si dojel s náskokem 24 vteřin.

"Řídit tak skvělou formuli je požitek. Dneska se ukázala celá řada různých strategií výměny pneumatik. Skoro po celý závod jsme měli správné gumy. Vyhrát zde je skvělý pocit. Doufám, že se nám takhle bude dařit až do konce sezony," řekl 25letý Nizozemec, který zvítězil potřetí za sebou a po patnácté z posledních 23 Velkých cen.

Díky němu a Sergiu Pérezovi jiný vůz než Red Bull letos v F1 netriumfoval. Verstappenův týmový kolega po nepovedené kvalifikaci obsadil čtvrté místo. Lídrův náskok v čele MS díky tomu narostl už na 53 bodů. Pro představu to jsou dvě vítězství a k nim ještě dvakrát po bodu za nejrychlejší kolo v závodě.

Verstappen měl sice po startu plné ruce práce s Carlosem Sainzem juniorem ve Ferrari, ale udržel si vedoucí pozici a soupeřům začal rychle ujíždět.

V prvních metrech došlo ke kolizi dvou Britů. Zatímco Hamilton z ní vyvázl bez ztráty, třetí muž kvalifikace Norris musel s poškozeným McLarenem do boxů a na body dnes nedosáhl.

66 kol trvající Grand Prix se pak proměnila ve velký souboj strategií. V jednu chvíli se na prvních čtyřech místech objevily vozy s třemi odlišnými směsmi. Nakonec ale prakticky všichni piloti byli v boxech dvakrát.

Zatímco třeba Mercedesu sázka na jejich strategii vyšla a oba Stříbrné šípy dojely na stupně vítězů, Fernando Alonso s Aston Martinem byl rád, že uhájil aspoň sedmé místo, a letos teprve podruhé nedojel v nejlepší trojici.

Ještě smutnější byl Charles Leclerc. Pilot Ferrari se po startu z boxů dostal dokonce až na dohled od top 3, ale nakonec skončil bez bodů na 11. pozici.