Leclerc se nelekl vlastní chyby a vyhrál už čtvrtou kvalifikaci formule 1 v sezoně

21. 5. 2022 17:06
Ani smyk v prvním rychlém kole Charles Leclerca nerozhodil a pilot Ferrari vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Španělska formule 1 před Maxem Verstappenem z Red Bullu. Třetí byl Carlos Sainz. Je to Monačanova čtvrtá letošní pole position a druhá po sobě.
Charles Leclerc v boxech Ferrari během Velké ceny Španělska F1 2022
Charles Leclerc v boxech Ferrari během Velké ceny Španělska F1 2022 | Foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý Leclerc v nedělním závodě zaútočí na páté vítězství ve formuli 1, z toho třetí letošní. Na okruhu v Barceloně byl dosud nejlépe vloni čtvrtý. Monacký jezdec zároveň může v šestém závodě letošního MS zvýšit svůj náskok v čele šampionátu, před druhým Verstappenem zatím drží náskok 19 bodů.

Rodák z Monte Carla rozhodl o kvalifikačním triumfu až v samotném závěru. V úvodu rozhodující části kvalifikace měl smyk, své rychlé kolo nedokončil a po krátké zastávce v boxech musel vše vsadit na poslední kolo. V něm se ovšem blýskl časem 1:18,750 a sesadil dosud vedoucího Verstappena.

"Byla to velmi náročná kvalifikace. Tím, jak jsem chyboval, měl jsem k dispozici jen jedno kolo. To ale vyšlo hodně dobře. Auto jelo výborně a za pole position jsem rád," řekl před televizními kamerami po dojezdu Leclerc. "Na startu mám silnou pozici, ale v porovnání s Red Bullem se trápíme s pneumatikami a hned za mnou je Max (Verstappen). Pokud se tedy nezlepšíme v práci s pneumatikami, o výhru přijdeme. Musíme se na to teď zaměřit a ještě se posunout," doplnil monacký jezdec.

Verstappen si naopak při závěrečném pokusu stěžoval na ztrátu výkonu vozu a neměl šanci Leclercův čas atakovat.

"Buď se neotevřelo DRS nebo jsem ztratil výkon. Je to škoda. Jsem v první řadě a celkově je to dobrý výsledek, ale samozřejmě bych byl radši, kdybych na to mohl v posledním kole šlápnout. Uvidíme, jak zvládneme závod. Zatím jsme tu s pneumatikami pracovali dobře. Zítra ale bude hodně teplo a těžko se tu předjíždí," uvedl Verstappen.

Zlepšenými výkony se po nepovedeném vstupu do sezony blýskli také piloti Mercedesu. George Russell se vměstnal před Sergia Péreze z Red Bullu a odstartuje čtvrtý, sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton byl šestý. "Red Bull tu vypadá nejrychleji, ale možná budeme schopní v závodě konkurovat Ferrari. To by pro nás byl velký pokrok," podotkl Hamilton.

Do závěrečné části kvalifikace se poprvé v kariéře probojoval Mick Schumacher z Haasu, který skončil desátý. Naopak v ní chyběl Lando Norris, jemuž komisaři k údivu šéfů McLarenu odebrali rychlý čas za překročení traťových limitů ve 12. zatáčce. Britský pilot odstartuje jedenáctý.

Zklamání prožil také domácí jezdec Fernando Alonso z Alpine, který nepostoupil z první části kvalifikace a odstartuje do závodu jako sedmnáctý.

Velká cena Španělska začne v neděli v 15:00.

Kvalifikace na Velkou cenu Španělska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Barceloně:

1. Leclerc (Mon./Ferrari) 1:18,750, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -0,323, 3. Sainz (Šp./Ferrari) -0,416, 4. Russell (Brit./Mercedes) -0,643, 5. Pérez (Mex./Red Bull) -0,670, 6. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,762, 7. Bottas (Fin./Alfa Romeo) -0,858, 8. Magnussen (Dán./Haas) -0,932, 9. Ricciardo (Austr./McLaren) -1,547, 10. Schumacher (Něm./Haas) -1,618.