Mercedes měl v Singapuru vítěznou strategii, zbytečně se brzdil vzájemným soubojem

Radek Vičík Radek Vičík
19. 9. 2023 19:18
Čekání Mercedesu na vítězství ve formuli 1 pokračuje. V Singapuru na úspěch nestačila ani "zázračná" strategie s výměnou pneumatik v závěru Velké ceny.
George Russell stíhaný Lewisem Hamiltonem v závěru Velké ceny Singapuru formule 1
George Russell stíhaný Lewisem Hamiltonem v závěru Velké ceny Singapuru formule 1 | Foto: Profimedia

Stříbrné šípy nevyhrály už šestnáct Grand Prix po sobě, naposledy se to povedlo loni v Brazílii George Russellovi. Ještě nedávno dominantnímu týmu F1 hrozí první sezona bez triumfu od roku 2012, letos má na to ještě sedm pokusů.

Přitom v neděli v nočním závodě na okruhu Yas Marina byl Mercedes k oslavám velmi blízko. Když byl 19 kol před koncem vyhlášen virtuální safety car poté, co Estebanu Oconovi selhal jeho monopost Alpine a zůstal ve vnější stopě druhé zatáčky, zajeli Russell i Lewis Hamilton do boxů. Tam nasadili novou sadu středně tvrdých pneumatik, které si tým "na horší časy" ušetřil.

Jakmile se mohlo zase závodit, začaly oba černé monoposty fenomenální stíhací jízdu. Britové byli na kolo o sekundu až sekundu a půl rychlejší než trio jezdců před nimi, které si ponechalo své starší tvrdé gumy.

Jenže zatímco Charles Leclerc byl pro ně snadným soustem a deset kol po návštěvě mechaniků ho předjeli, vedoucí tandem Carlos Sainz junior - Lando Norris dokázal rychlejším soupeřům odolávat.

Taktickou chybou Mercedesu byl fakt, že jasně neurčil jezdce, který má jet na vítězství. Russell si tak musel vedle útoku na druhého Norrise hlídat ve zpětných zrcátkách druhý monopost W14, který mohl využít každé jeho chyby.

Hamilton na to měl plné právo, protože mu nikdo zaútočit nezakázal, ale jeho parťákovi to ve snaze předjet Norrise nepomohlo. Takže zatímco piloti Ferrari a McLarenu v čele spolupracovali, Stříbrné šípy honily dva zajíce najednou - vedoucí duo a sami sebe.

Drama nedělní noci na okruhu Yas Marina vygradovalo v posledním kole, kdy Russell nezvládl svůj monopost a narazil do svodidel. Zdrcený 25letý jezdec si zanadával do týmového rádia a frustrace pokračovala i v padoku, kterým prokráčel nasupeně s helmou na hlavě.

Russellova chyba otevřela Hamiltonovi cestu ke 196. pódiovému umístění, ale sedminásobný šampion asi chtěl víc. 

"Potřebovali jsme riskovat, abychom měli šanci dostat se přes naše rivaly a vyhrát. Myslím, že jsme měli opravdu dobré tempo. Předjíždět na okruhu Yas Marina je hodně těžké. Co mě opravdu překvapilo, je to, že tvrdé gumy neodcházely tak rychle, jak jsme si mysleli. Navíc naše gumy se také rychle opotřebovaly, když jsme se snažili dohnat tu obrovskou ztrátu, kterou jsme měli po zastávce v boxech," uvedl britský jezdec, který se o své 104. vítězství v kariéře pokusí už tuto neděli v japonské Suzuce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy