Verstappen po nesmlouvavé bitvě s Leclercem ovládl závod v Saúdské Arábii

Radek Vičík Radek Vičík
27. 3. 2022 20:33
Max Verstappen v Red Bullu ovládl nedělní Velkou cenu Saúdské Arábie 2022 formule 1. Pro obhájce titulu je to první letošní triumf.
Max Verstappen z Red Bullu slaví vítězství ve VC Saúdské Arábie F1 2022
Max Verstappen z Red Bullu slaví vítězství ve VC Saúdské Arábie F1 2022 | Foto: Reuters

Nizozemec v závěru Grand Prix předjel Charlese Leclerca a před jezdcem Ferrari se udržel v čele až do cíle.

"Byl to těžký a krásný závod. Oba jsme tvrdě bojovali o vítězství a hráli dlouhou hru. Ferrari byla rychlá v zatáčkách a my zase na rovinkách," uvedl Verstappen.

Třetí v Džiddě dojel Carlos Sainz mladší s Ferrari. Španěl se udržel na stupních vítězů před dotírajícím Sergiem Pérezem.

Byl to právě Mexičan v Red Bullu, kdo si z pole position udržel po startu vedení. Pérez jel v čele až do své zastávky v boxech v 16. kole. Jenže pak vrazil Nicholas Latifi do bariér a kvůli poničenému Williamsu se na trať vydal safety car.

Pérez tak ztratil dvě pozice a do čela se dostal Leclerc a Verstappen. Mexičan navíc musel odevzdat třetí místo ve prospěch Sainze, jemuž se při výjezdu z depa "přimotal" před monopost.

Leclerc si mezi tím držel vedení před Verstappenem. Klíčová bitva vzplála v poslední pětině Velké ceny.

Předtím byl vyhlášen virtuální safety car, protože Fernando Alonso nedostal svůj monopost Alpine do depa a zůstal stát v boxovém vjezdu. Navíc kousek před ním odstavil McLaren australský pilot Daniel Ricciardo.

Zdálo se, že si Verstappen lépe pohlídal teplotu pneumatik a zavěsil se za Ferrari. Po několika neúspěšných útocích se úřadující šampion dočkal ve 46. kole.

Od té chvíli si nizozemský pilot jistil vedení a v Džiddě si po nedokončené předchozí Velké cena Bahrajnu dojel pro 21. vítězství kariéry.

Leclerc si drží první pozici v průběžném pořadí MS před Sainzem a Verstappenem. "Tenhle závod jsem si opravdu užil," sdělil v cíli Monačan po strhující bitvě o vítězství s obhájcem titulu.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton se po startu z 15. pozice dokázal probít na desátou příčku. První letošní body získal McLaren díky osmému Landovi Norrisovi. Bez bodů tak zůstávají pouze Aston Martin a Williams.

Sezona pokračuje 10. dubna Velkou cenou Austrálie v Melbourne.