Hamilton po vítězství v Džiddě dohnal Verstappena. Pilot Red Bullu dostal dva tresty

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 6. 12. 2021 0:21
Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál vůbec první Velkou cenu Saúdské Arábie formule 1. V dramatickém závodě dojel druhý Max Verstappen s Red Bullem, takže oba jezdci mají před posledním podnikem sezony stejně bodů.
Max Verstappen v Red Bullu a Lewis Hamilton v Mercedesu bojují během VC Saúdské Arábie F1 2021 | Foto: Reuters

Brit získal 25 bodů za 103. triumf v kariéře a bod za nejrychlejší kolo. Oba jezdci tak mají na kontě 369,5 bodu. Na druhém místě Verstappena nic nezměnilo ani dohromady 15 vteřin ze dvou trestů, které během závodu a po něm obdržel. Třetí v Džiddě dojel Valtteri Bottas s Mercedesem.

"Byl to neskutečně těžký závod. Snažil jsem se být vnímavý a tvrdý, jak to jen šlo. Snažil jsem se hlavně udržet na trati," řekl Brit v cíli.

Premiérový podnik F1 v Saúdské Arábii přinesl jednu z nejdramatičtějších Grand Prix posledních let. Kvůli nehodám byla dvakrát přerušena a do souboje o vítězství promluvil také trest.

Do závodu z pole position odstartoval Hamilton, který si udržel vedení před Bottasem a Verstappenem. Pak ale ve 13. kole Mick Schumacher narazil v Haasu do bariéry, takže na trať vyjel safety car.

Toho využila většina jezdců k výměně pneumatik. Verstappen ne, a tak se dostal do vedení. To se ukázalo jako prozíravý tah. Velká cena byla kvůli opravě bariéry přerušena. Nizozemec tak dostal "zadarmo" výměnu gum a navíc byl před Hamiltonem.

Při následném restartu sice Hamilton zaútočil na Verstappena, ale ten se ubránil a oba vozy vyjely mimo trať. Brit dokonce klesl na třetí místo za Estebana Ocona s Alpine.

Jenže krátce poté narazil Sergio Pérez do svodidel a při dalším karambolu se na trati "potkali" George Russel s Williamsem a Nikita Mazepin v Haasu. Znovu se závod přerušil.

V té chvíli proběhla horečnatá komunikace mezi ředitelstvím závodu a Red Bullem. Verstappenův manévr v souboji s Hamiltonem považovala jury za nesportovní, a tak se Nizozemec na dalším startovním roštu zařadil až za Ocona a Hamiltona.

Následný restart číslo dvě ovšem pilot Red Bullu zvládl na jedničku a vrátil se do čela. Za ním se rychle objevil Hamilton a oba rivalové v boji o titul se naháněli až do konce Grand Prix.

V něm rozhodla volba pneumatik. Hamilton na tvrdší směsi byl rychlejší a znovu na Nizozemce zaútočil. Ten se sice opět ubránil, ale bylo to za cenu velmi tvrdého manévru.

Za něj měl svoji pozici odevzdat jezdci Mercedesu. Ten to však nevěděl, tak málem vrazil do zadní části Red Bullu a přitom si poničil přední spoiler.

"Nechápu, proč najednou tak tvrdě šlápl na brzdy. Až pak jsem dostal zprávu, že mě pouštěl, což bylo docela matoucí," vysvětlil Brit situaci ze svého pohledu.

Jury část série incidentů mezi oběma jezdci řešila až po závodě, ale už během něj dostal Verstappen pětivteřinový trest. "Tenhle sport je víc o trestech než o závodění a pro mě to není formule 1," povzdechl si v cíli Nizozemec, který  dostal dodatečně další desetivteřinovou penalizace.

Hamilton se nakonec přece jen probil do čela a brzy svému soupeři ujel. Pilot Red Bullu měl problémy s pneumatikami a byl rád, že dojel do cíle na druhém místě s dostatečným náskokem před pronásledovateli.

Třetí příčku si doslova až na cílové čáře vybojoval Bottas na úkor Ocona. Na osmém místě dojel Carlos Sainz junior. Pilot Ferrari se s 521,5 bodu stal rekordmanem v počtu získaných bodů bez triumfu ve Velké ceně.

Světový šampionát formule 1 vyvrcholí poslední Grand Prix v Abú Dhabí 12. prosince.

Aby do závěrečného dějství přijeli dva jezdci usilující o titul se stejným počtem bodů, to historie F1 pamatuje naposledy v roce 1974. Tehdy to byli Emerson Fittipaldi s McLarenem a pilot Ferrari Clay Regazzoni. Vyhrál nakonec Brazilec Fittipaldi.