Bottas vyhrál kvalifikaci v Rakousku rekordním časem, Hamilton odstartuje až z osmého místa

Radek Vičík Radek Vičík
8. 7. 2017 15:08
Valtteri Bottas překonal o téměř dvě vteřiny loňský vítězný čas kvalifikace na Red Bull Ringu. Souboj o titul zdramatizoval trest pro Lewise Hamiltona.
Valtteri Bottas slaví vítěznou kvalifikaci na Red Bull Ringu.
Valtteri Bottas slaví vítěznou kvalifikaci na Red Bull Ringu. | Foto: Reuters

Spielberg - Valtteri Bottas v Mercedesu vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Rakouska formule 1 a získal svoji druhou pole position v kariéře. V první řadě ho doplní Sebatian Vettel z Ferrari.

"Dneska jsem si to užíval. Auto bylo kolo od kola lepší a lepší a je super, že jsem dokázal kvalifikaci vyhrát," liboval si Bottas.

Finův čas 1:04,251 je nejen o téměř dvě vteřiny rychlejší než ten nejlepší loňský, ale je zároveň nejkratším výkonem zajišťujícím pole position od roku 1985, kdy Nigel Mansell objel jihoafrické Kyalami za 1:04,402 minuty.

Třetí byl Lewis Hamilton v druhém Mercedesu, ale Brit přijde kvůli výměně převodovky o pět míst na startovním roštu, takže se posunul až na osmou pozici. Tým ovšem popřel, že by výměna měla něco společného s kontaktem, k němuž došlo mezi Hamiltonem a Vettelem v předchozím závodě v Baku.

"Gratuluju Valtterimu a Sebastianovi. Oba byli sakra rychlí. Dělal jsem, co jsem mohl," mudroval Hamilton.

Finále kvalifikace narušil výlet mimo trať Maxe Verstappena, který tak zabránil nejen sobě se zlepšit, protože kvůli němu byly vyvěšeny žluté vlajky a jezdci tak nemohli jet patřičně rychle.

Hned v první části kvalifikace vypadli překvapivě oba piloti Williamsu, druhá část byla naopak konečnou pro oba McLareny.

Velká cena Rakouska formule 1 startuje v neděli ve 14:00 a online přenos můžete sledovat ZDE. Grand Prix vysílá stanice Sport2, hodinu před startem začíná předzávodní studio.