Vettel odstartuje doma z prvního místa, Hamiltona zradila technika

Radek Vičík Radek Vičík
21. 7. 2018 16:14
Sebastian Vettel vyhrál teprve podruhé v kariéře kvalifikaci na německou Grand Prix formule 1.
Sebastian Vettel.
Sebastian Vettel. | Foto: Reuters

Hockenheim - Sebastian Vettel ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Německa formule 1. Lídr šampionátu ve Ferrari porazil Valtteriho Bottase v Mercedesu a svého týmového kolegu Kimi Räikkönena.

"V posledním měřeném kole se mi podařilo z auta vymačkat všechno, co šlo. Ještě teď jsem plný adrenalinu," zdravil Vettel své fanoušky v Hockenheimu.

Němcovi zahrál do karet i vývoj sobotních událostí. Hned v první části kvalifikace přišla pohroma pro obhájce titulu Lewise Hamiltona. Brit vyjel v první zatáčce na obrubník a jeho Mercedes přišel o tlak v hydraulice. Obhájce titulu ho musel odtlačit mimo trať. Na startu závodu se tak postaví nejlépe na 14.pozici.

V sedmé řadě se pravděpodobně potká s Danielem Ricciardem v Red Bullu, který měl také technické problémy a byl patnáctý.

Druhou fázi boje o pole position "okořenil" výletem mimo trať Marcus Ericsson. Švéd se ale ze štěrkové únikové zóny dokázal vyhrabat a vrátil se zpět na okruh. Kvůli nepořádku, který z "kačírku" vytáhl, byla ale kvalifikace přerušena.

Velká ceně Německa startuje v neděli v 15:10 hodin a sledovat ho můžete v našem on-line přenosu. Grand Prix vysílá televize Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.

Výsledky kvalifikace včetně použitých směsí pneumatik:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy