Mercedes by rád uspěl aspoň v druhé domácí Velké ceně. Radost mu chce zkazit Vettel

Radek Vičík Radek Vičík
19. 7. 2018 10:38
Jako doma se ve Velké ceně Německa formule 1 cítí tým Mercedes i jeho velký rival, pilot týmu Ferrari Sebastian Vettel.
Lewis Hamiltn vyhrál zatím poslední GP Německa, která se na Hockenheimringu jela předloni. | Foto: Reuters

Hockenheim - Není mnoho závodních týmů, které by se mohly chlubit dvěma domácími závody. Stáj formule 1 Mercedes čeká teď dokonce druhá během 14 dní.

Stříbrné šípy patří do koncernu Daimler, mají úřední sídlo ve Stuttgartu a nedělní Velká cena Německa je tedy jejich domácím podnikem. Jenže v reálu formulová divize Mercedesu sídlí v Británii. Je to historický vývoj, protože současný tým je posledním členem řady Tyrrell - BAR - Honda - Brawn - Mercedes. Zatímco v Brackley jsou hlavní dílny, v Brixworthu se připravují motory.

V Silverstonu to Mercedesu před vlastními zaměstnanci při GB Británie nevyšlo podle představ. Lewis Hamilton dostal po startu ránu od Kimiho Räikkönena, načež se propadl na 18. místo. I když pak jel doslova jako ďas, na lepší než druhé místo to nestačilo. Valtteri Bottas vedl, ale po sázce na špatnou strategii obsadil čtvrté místo.

"V předchozích třech závodech jsme nezískali tolik bodů, kolik jsme očekávali. V Hockenheimu skončí první polovina sezony. Na jednu stranu to byla slušná první půlka, ale na druhé jsme soupeřům nechali hodně bodů. Cesta na Hockenheimring je vždycky něco jako návrat domů. Vždyť je to jen nějakých 90 minut autem od sídla Daimleru ve Stuttgartu. Trať je dostatečně rozmanitá a testuje všechny možné stránky vozů," uvedl výkonný šéf Mercedesu toto Wolff.

Okruh v Hockenheimu však není domácí tratí jen pro Mercedes. Na start se postaví dva němečtí piloti. Zatímco pro Nica Hülkenberga v Renaultu bude úspěchem každý bod, Sebastain Vettel bojuje o mety nejvyšší.

Pilot Ferrari dokázal triumfovat pár kilometrů od dílen Mercedesu a teď by rád uspěl i doma. Na okruh v Bádensku-Württembersku má navíc velmi osobní vzpomínky.

"V roce 2000 jsem zde viděl poprvé Velkou cenu formule 1 a od té doby se tu cítím přátelsky a jako doma. Hockenheim je pro mě vždycky něco výjimečného," řekl pilot Ferrari, který vede o osm bodů před Hamiltonem.

Právě britský obhájce titulu přijíždí i jako obhájce triumfu. Vyhrál zde v roce 2016, loni se GP Německa z finančních důvodů nejela. Hamilton na Hockenheimringu vedl dohromady už 121 kol, proti tomu Vettel jen pouhá tři. Doma německý čtyřnásobný mistr světa vyhrál pouze jednou, před pěti lety na Nürburgringu.

O tom, kdo se bude radovat z vítězství v letošní Velké ceně Německa, se dozvíme v neděli. Závod startuje v 15:10 hodin a sledovat ho můžete v našem on-line přenosu. Grand Prix vysílá televize Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.