Monacké uličky ovládl Vettel, Räikkönena stála vedení skrytá týmová režie

Radek Vičík Radek Vičík
28. 5. 2017 15:55
Ferrari slavilo první vítězství v Monte Carlu od roku 2001. O pořadí v čele rozhodly boxové hrátky s výměnou pneumatik, které posunuly do vedení Sebastiana Vettela.
Sebastian Vettel ve Ferrari na okruhu v Monte Carlu.
Sebastian Vettel ve Ferrari na okruhu v Monte Carlu. | Foto: Reuters

Monako - Sebastian Vettel ve Ferrari vyhrál Velkou cenu Monaka formule 1. Druhý dojel jeho týmový kolega a držitel pole position Kimi Räikkönen. Stupně vítězů doplnil Daniel Ricciardo z Red Bullu.

Závod v atraktivních kulisách středomořského přístavu rozhodly zastávky v boxech v úvodu druhé půlky Grand Prix. Po nich Vettel z druhého místa přeskočil do té doby vedoucího Räikkönena. Německý jezdec totiž zůstal na trati tak dlouho, že si vytvořil takový náskok, který mu po návratu od mechaniků umožnil udržet se v čele.

"Je to neuvěřitelné. Byl to hodně zajímavý závod, na startu jsem chtěl lépe vyrazit kupředu. V první části závodu vůz hodně klouzal. Lehký nebyl ani restart, ale udržel jsem se v čele a pro Ferrari to byl skvělý víkend," řekl Vettel po závodě úřadujícímu mistru světa Nico Rosbergovi, který se ujal role spíkra a zpovídal nejlepší tři jezdce.

Druhé místo bez oslavy

Na rozdíl od německého týmového parťáka Räikkönen vůbec nevypadal s druhým místem spokojeně. "Těžko se hovoří. Je to druhé místo a není z něj dobrý pocit. Někdy se se to tak stává," procedil Fin skrze zuby.

Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel při vyhlášení vítězů:

V depu si pomohl si také Ricciardo, jenž přeskočil Valtteriho Bottase z Mercedesu a Maxe Verstappena z Red Bullu, kteří byli v cíli na čtvrtém a pátém místě.

Další pilot Mercedesu Lewis Hamilton se z 13. pozice na startu probojoval na konečné sedmé místo. Na vedoucího Vettela ztrácí už 25 bodů.

"Náš specialita na strategii mi říkal, že nejlepší možné místo je desáté. Ale do závodu jsem nastoupil s pozitivním myšlením a podařilo se mi posunout se ještě výš," řekl po závodě Hamilton.

Wehrlein postavil Sauber na bok

Jak už to v úzkých monackých uličkách bývá, nebyla nouze o dramatické momenty. O největší drama se postarala 16 kol před konce dvojice Jenson Button a Pascal Wehrlein.

Brit v McLarenu se snažil v zatáčce před tunelem snažil vetřít do mezery u vnitřního svodidla, německý pilot ho však neviděl. To přineslo vzájemný kontakt, po němž se Sauber ocitl na dvou kolech a Wehrlein hlavou brousil o ochrannou bariéru.

Kolize Jensona Buttona a Pascala Wehrleina:

Naštěstí jezdec, který se na začátku sezony léčil ze zranění po podobné nehodě v Závodě šampionů, opustil vůz bez viditelného zranění. Grand Prix skončila pro něj i Buttona, jenž v Monaku zaskakoval za Fernanda Alonsa. Španěl dal místo formule 1 přednost startu v zámoří v závodě 500 mil Indianapolis.