Hamilton je krůček od pátého titulu. Co mu stačí zajet v Mexiku?

Radek Vičík Radek Vičík
25. 10. 2018 6:25
Mexiko může po roce znovu korunovat formulového šampiona. Hamilton má všechno ve svých rukou, Sebastiana Vettela nemusí spasit ani vítězství.
Lewis Hamilton.
Lewis Hamilton. | Foto: Reuters

Mexico City - Lewis Hamilton měl blízko z pojištění titulu mistra světa formule 1 už v předchozím závodě v Austinu. Proti byl ale Max Verstappen, takže Brit si musí na pátou korunu mistra světa počkat minimálně do této neděle na Velkou cenu Mexika. Tam bude mít osud svůj i celého seriálu plně ve svých rukách.

Na druhý díl amerického "trojboje" přijíždí pilot Mercedesu s luxusním náskokem 70 bodů pře Sebastianem Vettelem. Hvězdě Ferrari tak k uchování naděje nezbývá nic jiného, než na okruhu Autódromo Hermanos Rodríguez vyhrát. Ale i v tom případě jsou Němcovy naděje závislé na Hamiltonově výsledku. Pokud bude rodák ze Stevenage klasifikován do sedmého místa včetně, je mistrem světa.

Hamiltonova cesta k titulu

  • pokud Vettel v Mexiku vyhraje, musí Hamilton dojet k jistotě titulu nejhůře sedmý
  • pokud Vettel skončí v Mexiku druhý a hůře, je Hamilton bez ohledu na vlastní výsledek mistrem světa

Jestli Vettel v Mexiku nedokáže triumfovat, má Hamilton zápis mezi legendy F1 v kapse, už ho nikdo nemůže do konce ročníku bodově překonat. Zopakovala by se tak situace z loňské sezony, kdy si Hamilton pojistil titul také v Mexico City.

Pátým vyhraným šampionátem by jezdec Stříbrných šípů odskočil od svého německého soupeře (a také Alaina Prosta) a vyrovnal Juana Manuela Fangia. Lepší už je jen se sedmi korunkami Michael Schumacher.

O tom, zda Hamilton splnil svoji misi a stal se popáté mistrem světa, se dozvíte v naší online reportáži v neděli od 20:10. Grand Prix vysílá televize Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman se Šarapatkovi za výrok o neschopnosti zatím omlouvat nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentovu návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Novinářům to dnes řekl Zemanův advokát Marek Nespala.

Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě se ale prezident neomluvil a Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Současně se na soud obrátil se žádostí, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá. Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy