Verstappen vytvořil další rekord formule 1, vyhrál čtrnáctou Grand Prix v sezoně

Radek Vičík Radek Vičík
30. 10. 2022 22:43
Max Verstappen v Red Bullu suverénně ovládl nedělní Velkou cenu Mexika F1 a v letošní sezoně si připsal rekordní čtrnáctý triumf.
Max Verstappen z Red Bullu slaví triumf v GP Mexika F1 2022
Max Verstappen z Red Bullu slaví triumf v GP Mexika F1 2022 | Foto: Reuters

Druhý v Mexico City dojel Lewis Hamilton s Mercedesem, třetí skončil k velké radosti domácích fanoušků Mexičan Sergio Pérez v Red Bullu.

25letý jezdec v historických tabulkách překonal výkony Michaela Schumachera ve Ferrari z roku 2004 a bývalého pilota Red Bull Sebastiana Vettela v sezoně 2013. Oba v jednom roce ovládli 13 Velkých cen, letos je ale kalendář bohatší - má celkem 22 dílů. V Mexiku se jel dvacátý podnik sezony.

"Je to úžasný výsledek. Neuvěřitelná je vůbec celá sezona. Stoprocentně si ji užíváme a chceme ještě další vítězství," prohlásil v cíli spokojený vítěz.

Co do úspěšnosti ale Verstappen za nejvyššími příčkami zaostává. V neděli si upravil vítězné skóre na 70 procent výher v odjetých závodech. Před ním jsou ještě tři závodníci, největší dominanci si zapsal pilot Ferrari Alberto Ascari v ročníku 1952. Ital tehdy vyhrál šest z osmi vypsaných Grand Prix, což obnáší rovných 75 procent.

Verstappen si po startu z pole position pohlídal vedoucí pozici, za ním jeli Hamilton a Pérez. Domácí pilot si dokázal poradit s Georgem Russelem, jehož Stříbrnému šípu naopak první metry z úvodní startovní řady vůbec nevyšly.

Už jistý letošní šampion svému předchůdci na trůnu krále F1 brzy výrazně poodjel. Pak se Britovi povedlo stáhnout Nizozemcův náskok na méně než dvě sekundy a v honu na Red Bull dál pokračoval.

Zastávky v boxech i přes enormní Hamiltonovu snahu nic na jeho pořadí za Verstappenem nezměnily. Jezdec Mercedesu se ale aspoň udržel před Pérezem. V té chvíli byl dlouho v čele Russell. Ale ani druhému pilotu Mercedesu strategie nepomohla k posunu vpřed, zůstal na čtvrté místě.

Zatímco Verstappen nazul střední směs, u Mercedesu u sedminásobného světového šampiona všechno vsadili na tvrdou směs.

O vzruch se jen pár kol před koncem postaral Fernando Alonso, jehož Alpine vypověděl motor. Naštvaný Španěl svému monopostu zahrozil, zároveň byl vyhlášen virtuální safety car. Ten trval ale jen pár okamžiků, takže naděje na využití zpomalení závodu k rychlé výměně gum záhy pohasly.

Na Verstappenově suverenitě se do konce Velké ceny nic nezměnilo, a tak nizozemský pilot oslavil 34. vítězství v kariéře. Hamilton poprvé v kariéře na triumf během sezony stále čeká.