Kvalifikace patřila Red Bullu, Hamilton v Mexiku odstartuje ze třetího místa

Radek Vičík Radek Vičík
27. 10. 2018 21:09
Daniel Ricciardo z Red Bullu vyhrál poprvé v kariéře boj o pole position na jiném okruhu, než jsou uličky Monaka.
Daniel Ricciardo na trati v Mexico City.
Daniel Ricciardo na trati v Mexico City. | Foto: Reuters

Mexico City - Daniel Ricciardo ovládl kvalifikaci Velké ceny Mexika  formule 1. Svého týmového kolegu z Red Bullu Maxe Verstappena porazil o 26 tisícin vteřiny.

Další krok k zisku svého pátého titulu mistra světa v neděli udělal Lewis Hamilton. Pilot Mercedesu odstartuje ze třetí příčky, k definitivní pojistce vítězství v letošní sezoně mu přitom stačí dojet v Mexico City nejhůře sedmý. Jeho rival Sebastian Vettel z týmu Ferrari se postaví vedle něj do první řady startovního roštu.

"Nečekal jsme, že budu tam nahoře. Je to nejlepší výsledek, jakého jsme mohli dosáhnout. Ale být za Red Bully není zase tak špatné," řekl Hamilton, který aspiruje na to vyrovnat s pěti tituly legendárního Juana Manuela Fangia.

Hamiltonova cesta k titulu

  • pokud Vettel v Mexiku vyhraje, musí Hamilton dojet k jistotě titulu nejhůře sedmý
  • pokud Vettel skončí v Mexiku druhý a hůře, je Hamilton bez ohledu na vlastní výsledek mistrem světa

Také ve třetí řadě se prostřídají monoposty obou nejlepších stájí. Pátý skončil Valtteri Bottas (Mercedes), šestý vítěz z Austinu Kimi Räikkönen (Ferrari).

Red Bull vybojoval kvalifikační double poprvé v éře hybridních motorů a pošedesáté celkem, Ricciardo poprvé v kariéře získal pole position jinde než v Monaku. V ulicích přístavního knížectví uspěl před dvěma lety a letos.

"Nemyslím si, že to bylo zrovna perfektní kolo, ale v cíli to nakonec stačlo. Zatím jsme dokázal vyhrát kvalifikaci jen v Monaku… S Maxem to byl opravdu těsný souboj," řekl nadšený Australan. Ricciardo svého nizozemského týmového parťáka připravil o možnost překonat deset let starý věkový rekord Vettela coby historicky nejmladšího vítěze kvlaifkace F1.

O tom, zda Hamilton splnil svoji misi a stal se popáté mistrem světa, se dozvíte v naší online reportáži v neděli od 20:10. Grand Prix vysílá televize Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.

Kompletní výsledky kvalifikace na GP Mexika:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy